28 marca
wtorek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Hiszpania: Msza w intencji ofiar zamachów

Ocena: 0
587

W słynnej bazylice Sagrada Familia rozpoczęła się w niedzielę msza za ofiary zamachów terrorystycznych w Barcelonie i Cambrils. We mszy uczestniczą m.in. król Hiszpanii Filip VI z małżonką Letycją, premier Mariano Rajoy i wiele innych osobistości.

PAP/EPA/Sergio Barrenechea / POOL

Przy obowiązujących zaostrzonych rygorach bezpieczeństwa w świątyni zjawili się m.in. prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa, szef autonomicznego rządu Katalonii Carles Puigdemont i burmistrz Barcelony Ada Colau.

Celebrujący mszę arcybiskup Barcelony Juan Jose Omella powitał m.in. bliskich ofiar, rodzinę królewską, członków władz oraz przedstawicieli katalońskiej społeczności muzułmańskiej.

W homilii dostojnik apelował o pokój na świecie, mówiąc, że obecność tak wielu osób stanowi "piękną mozaikę" jedności na rzecz wspólnego celu, jakim jest "pokój, szacunek, braterska koegzystencja i miłość".

Arcybiskup odczytał depeszę kondolencyjną papieża Franciszka, który ataki nazwał "okrutnym aktem terroru" i "poważnym wykroczeniem przeciw Bogu".

Jak zauważa agencja AP, bazylika Sagrada Familia (Świętej Rodziny), dzieło secesyjnego architekta Antonio Gaudiego, to symbol europejskiego chrześcijaństwa "poświęcony chrześcijańskiej idei rodziny i wiary". Według doniesień części hiszpańskich mediów komórka terrorystyczna odpowiedzialna za ataki w Barcelonie i Cambrils planowała atak z użyciem ładunków wybuchowych także na tę ikoniczną świątynię.

W sobotę para królewska odwiedziła w szpitalu rannych w zamachach, złożyła wieniec na miejscu ataku na barcelońskiej promenadzie Las Ramblas oraz wpisała się do księgi kondolencyjnej w barcelońskim ratuszu.

W czwartkowym zamachu w Barcelonie oraz w piątkowym ataku w nadmorskim kurorcie Cambrils zginęło łącznie 14 osób, a ponad sto odniosło obrażenia. Do ataków przyznało się Państwo Islamskie. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wtorek, V tydzień Wielkiego Postu
Sprawiedliwości Twojej nie kryłem w głębi serca,
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 8, 21-30
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Materiał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter