25 stycznia
wtorek
Pawła, Miłosza, Elwiry
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Helena Kmieć pośmiertnie odznaczona za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka

Ocena: 0
662

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak przyznał pośmiertnie Odznakę Honorową za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka Helenie Kmieć, polskiej wolontariuszce zamordowanej w Boliwii, która tam pojechała, by opiekować się dziećmi potrzebującymi pomocy.

Fot. Wolontariat Misyjny Salwator

W przekazaniu odznaki wzięli udział przedstawiciele Fundacji imienia Heleny Kmieć, która pomaga w edukacji dzieciom i młodzieży w krajach misyjnych, a także jest organizatorem ogólnopolskiej corocznej akcji „Podaj dobro dalej!", skierowanej do uczniów szkół podstawowych i promującej działalność społeczną oraz ideę wolontariatu na rzecz drugiego człowieka.

Helena Kmieć urodziła się 9 lutego 1991 w Krakowie, ale pochodziła z Libiąża. Jako wolontariuszka poświęciła się pomaganiu dzieciom. Organizowała kolonie przy parafiach księży Salwatorianów na Węgrzech i w Rumunii, uczestniczyła w misjach w Zambii. Na początku stycznia 2017 r. rozpoczęła służbę w placówce misyjnej Sióstr Służebniczek w miejscowości Cochabamba w środkowej Boliwii. Organizowała ochronkę, w której opiekowała się biednymi dziećmi i sierotami. 24 stycznia 2017 r. zginęła od ciosów nożem podczas napadu na ochronkę. W maju 2017 r. księża Salwatorianie założyli Fundację im. Heleny Kmieć.

Dzieliła się z ludźmi tym, co najcenniejsze. Dobrem i miłością. Kochała wszystkich ludzi. Była pełna życia i radości. Była niegasnącą iskierką. Pomagała najsłabszym, dzieciom, tu w kraju i na misjach, na końcu świata, w miejscach zapomnianych, biednych, gdzie jej uśmiech był dla jej podopiecznych światłem

- podkreślił Mikołaj Pawlak, przekazując Honorową Odznakę rodzicom Heleny.

Wszyscy, którzy znali Helenkę, wspominają, że miała w sobie wielką moc - ciepło i siłę, którymi dzieliła się z potrzebującymi dziećmi. Pomagała im uwierzyć w siebie, iść do przodu, na przekór trudnemu losowi. Jej energia, dobro, miłość do drugiego człowieka były darem. Sensem pomagania drugiemu człowiekowi. Jej tragiczna śmierć nie była końcem tego światła dla ludzi. Helenka pozostała iskierką dobra na Ziemi i płomieniem światła w Niebie. Pamięć o niej pozostaje z nami i nieustannie rozświetla drogi życia. Helenka przypomina nam, żeby być zawsze gotowym na pomoc drugiemu człowiekowi

– ocenił Pawlak.

Czyta także: Testament Heleny Kmieć

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 stycznia

Wtorek, III Tydzień zwykły
Święto Nawrócenia św. Pawła Apostoła
Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem, abyście szli i owoc przynosili.
+ Czytania liturgiczne (rok C, :II): Mk 16,15-18
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter