29 stycznia
środa
Zdzisława, Franciszka, Józefa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Hebdów: Boże Narodzenie w XII-wiecznym klasztorze

Ocena: 0
129

Około 40 osób spędzi tegoroczne święta Bożego Narodzenia w murach XII-wiecznego klasztoru norbertańskiego w Hebdowie, prowadzonym przez Polską Prowincję Zakonu Pijarów. Zdaniem organizatorów, taki sposób spędzenia świąt pogłębia wiarę, pozwala też wnikliwiej spojrzeć na życie i odnowić duchowo. Z oferty najczęściej korzystają rodziny, a także osoby starsze i samotne.

fot. wikipedia By Jakub Hałun - Praca własna, CC BY-SA 4.0

Norbertański zespół kościelno– klasztorny usytuowany jest na wzgórzu, w malowniczym zakolu Wisły w Hebdowie, oddalonym od Krakowa o około 25 km. Należy do najcenniejszych pomników architektury średniowiecznej i nowożytnej.

Boże Narodzenie w XII-wiecznym klasztorze w Hebdowie spędzi około 40 osób.

W trakcie pobytu zaplanowano wspólne ubieranie choinki, wieczerzę wigilijną, a także udział w Pasterce. W Boże Narodzenie odbędzie się uroczysta Msza św. i wspólne śniadanie, projekcja filmu oraz kolędowanie. Uczestnicy będą mieli także okazję obejrzeć prezentację pt. „Boże Narodzenie w sztuce” oraz zwiedzą klasztor.

– Okres Świąt Bożego Narodzenia w XII-wiecznym klasztorze w Hebdowie spędzi około 40 osób, są to głównie rodziny, ale także osoby samotne. To doskonały sposób, aby przeżyć święta z innymi, w pełnej spokoju i życzliwości chrześcijańskiej atmosferze, okazja do pogłębienia swojej wiary, jak również możliwość połączenia świętowania z wypoczynkiem – mówi Agnieszka Skóra z Centrum Wiara i Kultura w Hebdowie.

Hebdów jest drugim najstarszym – po opactwie tynieckim – założeniem klasztornym w Małopolsce. Klasztor nad Wisłą został ufundowany w 1160 r. przez norbertanów przybyłych tutaj ze Strahowa pod Pragą. W średniowieczu opactwu hebdowskiemu podlegało 7 klasztorów w Polsce. W 1819 r. decyzją władz carskich opactwo zniesiono, a norbertanie musieli opuścić klasztor, który popadł w ruinę m.in. przez groźne pożary.

Klasztor w Hebdowie odegrał znaczącą rolę w historii Polski, a szczególnie w dziejach krzewienia kultury. Był ośrodkiem zakonnym na ziemiach Polski, któremu podlegały pozostałe klasztory norbertanów i norbertanek. W Hebdowie na stałe rezydował opat, tam też znajdował się nowicjat zakonny oraz biblioteka słynąca z bogatych zbiorów rękopiśmiennych i starodruków.

Od 1948 r. właścicielami założenia kościelno– klasztornego i gospodarzami parafii stali się pijarzy. W latach 2009– 2011 klasztor poddany został gruntownym pracom remontowo– konserwatorskim, których efektem było odsłonięcie szeregu interesujących polichromii i rozwiązań architektonicznych, wcześniej nieznanych.

Obecnie w w dawnym zespole kościelno-klasztornym, znajduje się również Centrum Wiara i Kultura. Jest to ośrodek duchowości chrześcijańskiej, edukacji i kultury prowadzony przez pijarów. Organizowane są tam rekolekcje, ćwiczenia duchowe, dni skupienia, warsztaty, seminaria, szkolenia, konferencje, panele dyskusyjne, wystawy, wernisaże, spotkania poetyckie i koncerty.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 stycznia

Zasiani na ziemię żyzną są ci, którzy słuchają słowa, przyjmują je i wydają owoc.
Dziś w Kościele: środa, III tydzień zwykły, wsp. dowolne św. Anieli Merici, dziewicy
Czytania liturgiczne (rok A, II): 2Sm 7,4-17; Ps 89(88),4-5.27-28.29-30; Mk 4,1-20
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -