2 grudnia
sobota
Balbiny, Bibianny, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Hat-trick

Ocena: 0
1938

Wolność została nam dana, aby kochać

Liczba trzy ma swój urok. Do stabilności potrzeba trzech punktów oparcia. Trójkątem zafascynowali się już pierwsi wielcy myśliciele, tacy jak Tales czy Pitagoras. „Do trzech razy sztuka” – głosi mądrość ludowa. Może mieć dwie interpretacje: że trzecia próba będzie udana lub że coś nie może udać się więcej niż dwa razy.

W sporcie liczba trzy również została zauważona: mówi się o hat-tricku. Termin ponoć wywodzi się z krykieta, gdzie jest zwyczaj dawania kapelusza (ang. hat – „kapelusz” oraz trick – „sztuczka”) zawodnikowi, który wyeliminował trzech batsmanów trzema kolejnymi rzutami. W piłce nożnej hat-trickiem nazywa się zdobycie przez zawodnika trzech goli w jednym meczu. Puryści wyróżniają klasyczny hat-trick, gdy piłkarz zdobędzie trzy bramki w jednej połowie meczu. Niektórzy stawiają poprzeczkę jeszcze wyżej i twierdzą, że określenia można używać tylko wtedy, gdy piłkarz zdobędzie trzy gole nie tylko w jednej połowie meczu, ale w dodatku nie oddzielone od siebie golem zdobytym przez innego gracza.

W życiu moralnym powtórki oznaczają nawyk. Seryjne porażki stają się wadą, uzależnieniem. Natomiast cnota musi wypracowywać się w potach. Czytamy w katechizmie, że cnoty są „Trwałymi postawami, stałymi dyspozycjami, habitualnymi przymiotami umysłu i woli, które regulują nasze czyny, porządkują nasze uczucia i kierują naszym postępowaniem zgodnie z rozumem i wiarą”. Te dobre nawyki „zapewniają łatwość, pewność i radość w prowadzeniu życia moralnie dobrego”. „Człowiek cnotliwy to ten, który dobrowolnie czyni dobro”. Powtarzalność sprawia mu radość i jak sportowiec nie nudzi się kolejnymi próbami.

Świat konsumpcji wciąż obiecuje coś nowego: jeszcze nie było takiego filmu – mówią nam przy entym odcinku serialu. Takich soków jeszcze nie próbowałeś… To wszystko sprawia, że coraz bardziej oswajamy się z myślą, że radość wynika wyłącznie z zaspokojenia bieżących zmysłowych lub emocjonalnych zachcianek.

Błędem jest myśleć, że wolność polega na braku więzi, czyli że zawsze możemy zaspokajać każdą zachciankę. Wolność została nam dana, aby kochać. Kochać oznacza dawać. Spełnianie obowiązków jest źródłem najgłębszych radości. Nawet starożytna myśl hedonistyczna stonowała swoje teorię, wprowadzając gradację przyjemności, ceniąc radość wynikającą ze spełnianych obowiązków.

Przy spełnianiu obowiązków strzelamy trzy bramki: pierwsza w oczach Bożych, druga w oczach bliźniego, z trzeciej sami mamy frajdę – z dokonanego dobra.


Idziemy nr 33 (619), 13 sierpnia 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest duchownym Prałatury Opus Dei w Warszawie

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 grudnia

Sobota, XXXIV Tydzień zwykły
Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie,
abyście mogli stanąć przed Synem Człowieczym.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 21, 34-36
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Barbary 25 XI-3 XII
Nowenna przed Niepokalanym Poczęciem NMP: 29 XI-7 XII

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter