28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Halloween kontra Wszyscy Święci

Ocena: 4.7
10481

Odrzucili je Francuzi, nie chcą takiego święta Włosi i Hiszpanie. Co sprawia, że Halloween budzi opór i kontrowersje?

Najhuczniej obchodzone jest w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, ale z wielką pompą obchodzi się je także w Szkocji i Anglii. W przebraniu duchów, wampirów, wiedźm i postaci z horrorów mieszkańcy Wielkiej Brytanii idą w paradach ulicami w noc 31 października. Imprezują w lokalnych pubach, dyskotekach i w scary farms – inscenizacjach rodem z filmów o Draculi i Frankensteinie przygotowanych na dużej przestrzeni. Poprzebierane dzieci pukają do domów, ozdobionych wydrążonymi świecącymi dyniami i pająkami, wołając: „trick or treat!” – cukierek albo psikus!

Skąd wzięła się ta tradycja? Halloween korzeniami sięga pogańskiej kultury Celtów. Ponad 2000 lat temu na terenach obecnej Anglii, Irlandii, Szkocji, Walii i północnej Francji w ten dzień żegnano lato, a witano zimę oraz wspominano i czczono zmarłych. Zgodnie z celtyckim zwyczajem 1 listopada kończyło się panowanie boga słońca i zaczynało się panowanie boga śmierci. W tym czasie duchy zmarłych w mijającym roku wędrowały do królestwa zmarłych. Maski czarownic i ogień miały pomóc ludziom w wypędzeniu złych duchów i prowadzeniu dobrych dusz do królestwa zmarłych. Celtowie Nowy Rok witali 1 listopada. Samhainowi, bogu śmierci, poświęcano wtedy na ołtarzach resztki plonów, zwierzęta, a nawet ludzi. Odurzeni w czasie transu tańczyli taniec śmierci wokół ułożonego stosu.

Halloween, nawiązujące do dawnego święta, oswajać ma ze śmiercią poprzez trywializowanie jej i uczynienie z niej tematu zabawy. Czy to jednak tylko niewinna zabawa?

WAMPIRY W PRZEDSZKOLU

Niektóre statystyki wskazują, że aż 80 proc. mieszkańców Zjednoczonego Królestwa przynajmniej raz w życiu miało do czynienia z duchem. Z tego między innymi powodu Wielką Brytanię okrzyknięto najbardziej „nawiedzonym” miejscem w Europie. Można podważać tezę, że ma to związek z obchodzeniem święta Halloween. Nie da się jednak zaprzeczyć związku z tym świętem danych z raportów amerykańskiej policji. Wskazują one na wzrost liczby przestępstw, przemocy w tym gwałtów, dokonywanych podczas odbywających się w Halloween imprez.

Ubiegłoroczne świętowanie w Madrycie wstrząsnęło całą Hiszpanią. Podczas makrofiesty w stolicy tłum zadeptał cztery nastolatki, a kilka osób odniosło rany. Wypadek stał się przyczyną jeszcze głośniejszego wołania środowisk katolickich, które już wcześniej określiły swoje stanowisko wobec Halloween. Archidiecezja Walencji wezwała popularne tam bractwa, aby zrobiły wszystko w celu powstrzymania tego importowanego święta, które wypacza chrześcijański sens pierwszych dni listopada. Halloween to „kult śmierci bez przyszłości”. Rozwija się szczególnie wśród dzieci i młodzieży – prawdziwych „ofiar komercyjnej drapieżności”. Praktyki Halloween odbijają się na młodej psychice. „Dynia służy do tego, by upiec dobre ciastka” – wyliczano w specjalnym liście Archidiecezji Walencji.

Halloween nie przyjęło się we Francji, pomimo początkowego zachwytu tym świętem przed kilkunastoma laty. Zdaniem socjologów i wychowawców nowe święto miało wypełnić rosnącą zarówno wśród młodzieży, jak i dorosłych potrzebę zabawy i miłego spędzania czasu w grupie. Z każdym rokiem jednak spadało zainteresowanie kupowaniem dekoracji, symboli i kostiumów związanych ze świętem. Za przyczynę powrotu do łask lokalnych tradycji uznaje się postępującą indywidualizację i regionalizację życia we Francji. W niektórych środowiskach, choćby skautowskich, gdzie tradycje wspólnego świętowania są silnie obecne, Halloween nigdy się nie zadomowił. Obecnie tylko część francuskiej młodzieży bawi się w upiornej scenerii pubów i klubów.

Polska przeżywa właśnie szczyt świętowania Halloween. W organizowaniu imprez prześcigają się już nie tylko puby i dyskoteki, ale i zakłady pracy, szkoły i przedszkola.

Takie zachłyśnięcie się tym świętem bierze się z szeroko rozumianych procesów, które składają się na globalizację i uniformizację kultury. Stąd mamy oswajanie śmierci w sposób trywialny i naiwny

uważa dr Rafał Wiśniewski, socjolog z UKSW. – To przecież taka fajna zabawa – mówią katolicy.

Analizuję pisma dla młodzieży i dzieci. Kiedy zbliża się czas Halloween, praktycznie w każdym piśmie można przeczytać o tym, jak się można przebrać. Wiele mówi się na ten temat w telewizji. Coraz więcej dzieci dzwoni do mojego domu i pyta o cukierki. W wielu placówkach oświatowych stało się normą organizowanie takiej „fajnej zabawy na spędzenie popołudnia”. To proces, który mocno przybiera na sile

– zauważa Joanna Białobrzeska, nauczyciel i pedagog, autorka książek o wychowaniu dzieci.

Mama Maćka uczęszczającego do jednego z warszawskich przedszkoli wspomina: – W przedszkolu mojego dziecka zorganizowano „święto dyni”. Zapytana o powody takiego święta wychowawczyni tłumaczyła: „Chcieliśmy tylko zwrócić uwagę na walory zdrowotne tego warzywa”. Dlaczego więc 31 października? Takie zachowanie dzieciom będzie kojarzyć się jednoznacznie. Jesteśmy rodziną katolicką i nie zgadzamy się na wprowadzanie świąt sprzecznych z naszą tradycją.

– Nie zgodziliśmy się na udział dziecka w szkole w zabawie z okazji Halloween – opowiada mama Marysi. Pomysł zabawy wyszedł od dzieci. Kiedy katechetka próbowała wytłumaczyć przesłanie Halloween, doświadczyła niespotykanej agresji. – Usłyszała, że jest wstrętna, pójdzie do piekła i od teraz dziewczęta jej nienawidzą. Taki poziom agresji pokazuje, jak bardzo dzieci nasiąkają tym, w czym uczestniczą, nawet jeśli ma to pozór zabawy – uzasadnia stroskana mama.

Ks. Sebastian Kępa, który opisał zagrożenia związane z Halloween w książce „Autostrada do wiecznego zatracenia katolików niepraktykujących?”, podkreśla, że mimo deklaracji uczestników nie chodzi tu tylko o zabawę. – Uczestnicy nie zdają sobie sprawy, że ta pseudokultura ma również bardzo ścisły wymiar teologiczny, to znaczy wchodzi w aspekt duchowości związanej z ezoteryzmem, okultyzmem i satanizmem. I dlatego jest bardzo niebezpieczna – podkreśla.

Czytaj także:

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter