28 maja
sobota
Jaromira, Justa, Justyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Hajże na Soplicę!

Ocena: 0
1672

Nowe nazwy ulic! Jakże emocjonująca – a dla wielu irytująca – sprawa.

fot. Cybularny / praca własna / wikipedia / CC0 / Link

Dobrze, że kolejna jej odsłona, w Żyrardowie i w Białymstoku, wyszła akurat teraz, na progu nowej kadencji sejmu. Dobrze? Oczywiście, bo może kiedy sprawa świeża, to i świeżo upieczeni posłowie poczują nie tylko wolę walki, ale oddech elektoratu i na plecach – i wezmą się do roboty.

W Warszawie sprawa wlokła się przez kilka miesięcy i na zdekomunizowanych ulicach wisiały już nowe tablice. Na Politechnice Warszawskiej niektórzy „lokatorzy” Wydziału Inżynierii Lądowej – duży, szary budynek przy Trasie Łazienkowskiej – umieścili na swoich fi rmowych pismach ulicę Lecha Kaczyńskiego, była ulica Zbigniewa Herberta i było nawet budzące sentymentalne skojarzenia skrzyżowanie ulic Jacka Kaczmarskiego i Przemysława Gintrowskiego. Te wszystkie lśniące nowością tablice po wielomiesięcznych bojach urzędów i sądów – bo opinia ludu nie miała tutaj żadnego znaczenia – zostały zdjęte, niekiedy w blasku reporterskich fleszy, i schowane do magazynów (bo chyba nie zostały, mam nadzieję, „zutylizowane”).

Powtórzę z naciskiem: opinia ludu nie miała na tym etapie żadnego znaczenia. Bo na tym etapie nie chodzi o żadne opinie, ale o prawo. A ono zostało tak skonstruowane, tak przygotowane przez posłów, że, niestety, umożliwiło – i nadal umożliwia – te wszystkie nieładne, i niegodne nawet, zabawy i manipulacje z patronami naszych ulic. Nie podejmuję się wyjaśnić w krótkim felietonie wszystkich zawiłości prawnych wynikających z powyższego zdania. Powiem tylko, że mamy „Ustawę z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki” (Dziennik Ustaw z 2016 r. poz.744) i mamy do tego zmianę tytułu ustawy „Ustawa z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki” (Dz.U. z 2017 r. poz. 1389). I mamy jeszcze jedną zmianę: otóż sejm 14 grudnia 2017 r. uchwalił kolejną – drugą – nowelizację ustawy dekomunizacyjnej. Weszła ona w życie 7 stycznia 2018 r. We wszystkich zimach chodziło o kompetencje samorządów, wojewodów, państwa i tak dalej. Jedna z gazet, opisując te zawikłania, nazwała nawet sytuację „rządowo-samorządową wojną o dekomunizację”. Czy naprawdę nie można było jej przewidzieć i dzięki temu uniknąć, stanowiąc porządne, przemyślane, dopracowane w każdym szczególe prawo? Takie, żeby mógł się w nim rozeznać nawet zwyczajny obywatel? Żeby nie narażać go na perturbacje, kłopoty i wreszcie irytację – na „swoich”, nie na „onych”? Nie żeby chciał jeszcze raz was, panie i panowie, wybrać, ale żeby wiedział, że to jego państwo! Żeby nie było jak w „Panu Tadeuszu”, skąd tytuł: „ja z synowcem na czele… i jakoś to będzie”. Witajcie więc, panie i panowie posłowie! I do dzieła!

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz i publicystka, współautorka m.in. "Poradnika dla dziennikarzy i wydawców gazet lokalnych" oraz " Podstaw warsztatu dziennikarskiego", prowadzi zajęcia na Wydziale Dziennikarstwa UW, współtwórca i była, wieloletnia sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 maja

Sobota, VI Tydzień Wielkanocny - wspomnienia:św. Germana z Paryża, biskupa, św. Marii Anny od Pana Jezusa z Paredes, dziewicy, bł. Lanfrancka, biskupa, bł. Stefana Wyszyńskiego
Wyszedłem od Ojca i na świat przyszedłem,
znowu opuszczam świat i idę do Ojca.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 16,23b-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter