21 stycznia
czwartek
Agnieszki, Jarosława
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Gwiazdka pomyślności

Ocena: 0
1140

Kontaminacja oznacza pewne zjawisko w posługiwaniu się mową. Polega ono na – zwykle przypadkowym i błędnym – połączeniu dwóch różnych form czy wyrażeń, a nawet cytatów w jedną całość. I stanowi, moim zdaniem, jeden z najsmakowitszych przejawów dziecięcej inwencji językowej.

To znaczy zdarza się nie tylko dzieciom, ale w ich akurat wykonaniu potrafi dać niezapomniane efekty. Nie tylko humorystyczne.

Celował w kontaminacjach mój najstarszy syn. A może tylko jego pomysły najlepiej utrwaliły się w rodzinnych wspomnieniach? Po pierwsze dlatego, że były dla początkujących rodziców nowością, a po drugie – że zostały przez mamę zanotowane. Szkoda, że notatki tak szybko zostały zarzucone z braku czasu – czy konsekwencji, i że tyle skrzydlatych słów uleciało bezpowrotnie... 

Bo i czegóż tam nie ma! Można by rzec: same kwiatki; tyleż w znaczeniu językowych lapsusów, co pobożnych anegdot. Bo dziwnym trafem tematyka jest dość jednorodna. Oto gdzieś z pogranicza liturgii i dziecięcych wierszy lub piosenek: „Zmiłuj się nad nami, Panie Janie” i zaraz potem: „Samochwała na wysokości”. Dalej misterny i czuły akt strzelisty: „Święta Maryjko, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi teraz i na wieki wieków, amen”. I fragment troszkę „uskocznionej” kolędy: „Przybieżeli do Betlejem pasterze i tańcują dookoła, aż im pot się leje z czoła”. Wreszcie odpowiedź czterolatka na urodzinowe życzenia babci: „Żebyś rósł na chwałę Bogu i ludziom na pociechę” – który z namaszczeniem mówi: „Bogu niech będą dzięki!”.

Rozdział to jednak niezamknięty. Słyszę, jak mój trzylatek w pokoju obok, mozoląc się nad czymś, co mu nie wychodzi, rzuca: „A niech to gwiazdka pomyślności!”. Czyżby mniej pobożnie od starszego brata? Tylko na pozór. Bo czy nie wypełnia na swój sposób zalecenia: „błogosławcie, nie złorzeczcie”? Oto słowo w dobrą godzinę wypowiedziane. Może się nieraz przydać. Sądzę, że zostanie z nami na dłużej.

 

***
Felietony publikowane w cyklu "Obrazki na Boże Narodzenie" znajdziesz pod tagiem "Obrazki na Boże Narodzenie" i na stronie głównej w sekcji "Rodzina i życie".

Obrazki rodzinne na Boże Narodzenie

Dziecięce święta

Święte wieczory

Od Mikołaja

Czas dziecka

O narodzeniu

Czas na Dobrą Nowinę

Pożytki z dzidziusia

Głosy

Niebieskie Dzieciątko

Małe kochanie

Dobrze, że jesteś

Kolędują Małemu

Czas jest krótki

Pożegnanie z kolędą

Na ręce

Anioł w kuchni

Biało

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Redaktorka i felietonistka "Idziemy". Autorka książek "Cudownie być mamą" i "Pierwsza Biblia mojego dziecka". Wraz z mężem wieloletnia animatorka Spotkań Małżeńskich. Mama dwóch córek i czterech synów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 stycznia

Czwartek, II Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Agnieszki, dziewicy i męczennicy
Wszyscy, którzy mieli jakieś choroby, cisnęli się do Niego, aby Go dotknąć.
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Hbr 7,25-8,6; Ps 40,7-8a-10.17; Mk 3,7-12
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter