24 września
niedziela
Gerarda, Ruperta, Tomiry
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Granice tryumfu informatyki

Ocena: 0
1186

Sztuczna inteligencja wkracza w nowe obszary.

Maszyny mogą zastąpić ludzi nie tylko przy wykonywaniu prostych zadań, lecz także w czynnościach dotychczas zarezerwowanych dla człowieka myślącego, jak ocena badań medycznych, zgodność z prawem danego tekstu czy ryzyko finansowe inwestycji. Niemalże w każdym zawodzie istnieje prawdopodobieństwo, że komputer zastąpi część ekspertów.

Pojawili się „zrobotyzowani prawnicy” – systemy sprawdzające, czy należy się odszkodowanie za opóźniony lot. Przygotowują odpowiednią dokumentację, co pozwala uniknąć kancelarii prawniczych. Z e-prawnika Do Not Pay skorzystało w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych ok. ćwierć miliona osób.

System działa jak chatbot – robot do pogawędek przez internet. Zadaje pytania, a na podstawie odpowiedzi ocenia szansę na skuteczne odwołanie się od nałożonej kary. Skuteczności algorytmowi mogą pozazdrościć najlepsze kancelarie. Z powodzeniem doradził w 70 proc. spraw. Przez odpowiednią zmianę danych w systemie możliwe jest przystosowanie go np. do pomocy uchodźcom, którzy mają problem z wypełnianiem dokumentów w języku angielskim.

Zagrożeni przez sztuczną inteligencję są również księgowi. Przeznaczone dla niewielkich firm aplikacje automatyzują w dużym stopniu obsługę faktur i rachunków. Są też systemy, który uczą się, jak pracują prawdziwi księgowi. Klient musi jedynie sfotografować rachunek, fakturę czy umowę i przesłać ją przez internet. Tam komputer odczytuje potrzebne dane. Algorytm analizuje istotne elementy faktury, po czym segreguje płatności. Jest w stanie zadbać o terminowość, analizuje koszty, zapewniając płynność finansową.

Najprostsze chatboty posługują się stałą bazą wiedzy złożoną ze słów kluczowych i przypisanych im komunikatów, które są wysyłane w odpowiedzi użytkownikowi, gdy w jego tekście znajdą dane słowo. Przykładowy prosty automat, dostawszy pytanie: „Jaka jest u ciebie pogoda?”, mógłby odpowiadać komunikatem: „Jest słonecznie”, przypisanym do słowa „pogoda”. Inną metodą, używaną przez starego bota Eliza, jest nieznaczna zamiana wiadomości otrzymanej i odesłanie jej z powrotem. Bardziej zaawansowane chatboty poszerzają swoją bazę wiedzy w trakcie kolejnych rozmów. A te trzeba liczyć w tysiącach lub milionach, co w rezultacie kładzie na łopatki nawet sprawną ekipę ludzi…

Dla naszego pocieszenia: w obszarze relacji z Bogiem i ludźmi nie ma niebezpieczeństwa, że zastąpi nas bezduszna maszyna. Komputer nie wyręczy nas ani w adoracji, modlitwie czy pokucie, ani w serdecznej miłości bliźniego.

ks. Stefan Moszoro-Dąbrowski 
Autor jest duchownym Prałatury Opus Dei w Warszawie
Prowadzi stronę 
www.ostatniaszuflada.pl
Idziemy nr 34 (568), 21 sierpnia 2016 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 24 września

Niedziela, XXV Tydzień zwykły
Dla mnie bowiem żyć – to Chrystus,
a umrzeć – to zysk.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 20, 1-16a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Do każdego inaczej

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter