2 grudnia
piątek
Balbiny, Bibianny, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Granica polsko-białoruska: przeszukanie w placówce Klubu Inteligencji Katolickiej

Ocena: 0
566

Prokuratura Rejonowa w Białymstoku wszczęła śledztwo, w którym ustala, czy doszło do przestępstwa organizacji innym osobom nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią. To w ramach tego postępowania policja m.in. zabezpieczyła komputery w placówce KIK w gminie Gródek.

Chodzi o punkt pomocy humanitarnej warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej (KIK), działający w miejscowości Dzierniakowo. Aktywiści Grupy Granica prowadzącej działania humanitarne wobec nielegalnych imigrantów, którym udało się przedostać do Polski, poinformowali w nocy ze środy na czwartek w mediach społecznościowych, że miało miejsce "przeszukanie" tego punktu.

Jak mówił wtedy mediom prezes warszawskiego KIK Jakub Kiersnowski, uzbrojeni policjanci weszli do punktu w środę wieczorem, przeszukania trwały całą noc, policja zabrała dwa komputery i telefon.

W opublikowanym potem komunikacie podlaska policja przyznała, że w trakcie czynności przeprowadzonych w Dzierniakowie przesłuchano świadków oraz zabezpieczono komputery i telefony.

Prowadzone czynności procesowe wykonane zostały na podstawie i zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania karnego, z zachowaniem wszelkich procedur jak i uszanowaniem osób, z którymi te czynności były wykonywane. Nikogo w tej sprawie nie zatrzymywano

- podała policja w piątkowym komunikacie.

Prokuratura Rejonowa w Białymstoku wszczęła śledztwo w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa polegającego na organizacji innym osobom nielegalnego przekraczania granicy

- poinformował w poniedziałek PAP szef tej prokuratury Karol Radziwonowicz.

Jak wyjaśnił, czynności w punkcie KIK w Dzierniakowie były następstwem tego, że policjanci w okolicy zatrzymali do kontroli drogowej samochód na warszawskich numerach rejestracyjnych.

Zachowanie kierowcy wzbudziło szczególną uwagę funkcjonariuszy, bo nie był on w stanie dokładnie powiedzieć (...) dlaczego jest w tym miejscu, tłumaczenia niekoniecznie przemawiały do policjantów

- mówił PAP prokurator Radziwonowicz.

Dodał, że w tym czasie nadjechał też kolejny samochód na warszawskich numerach, a w trakcie kontroli była podobna sytuacja: kierowca nie był w stanie precyzyjnie powiedzieć, co robi w danym miejscu.

W autach znaleziono m.in. kurtki i kartki z napisami po arabsku; jeden z pojazdów miał zasłonięte szyby folią aluminiową, była w nim włączona w telefonie nawigacja na tzw. pinezkę, która - jak zaznaczył prokurator - wskazywała konkretne miejsce.

To najczęściej się odbywa tak, że w tych miejscach bardzo często przebywają migranci, którzy są podejmowani przez "wozaków"

- powiedział Radziwonowicz. Dodał, że obaj kierowcy jechali w to samo miejsce - do Dzierniakowa.

"Policjanci wspólnie ze Strażą Graniczną udali się tam w celu wykonania dalszych czynności, sprawdzenia, czy nie ma migrantów" - mówił Radziwonowicz. Powiedział, że w tym miejscu przebywał jeden mężczyzna, z którym przeprowadzono czynności procesowe. Obiekt przeszukano, zabezpieczono też sprzęt elektroniczny.

Mówił także, że funkcjonariusze chcieli sprawdzić, czy faktycznie jest to pomoc osobom, które przeszły przez granicę czy też jest to pomocnictwo w organizacji nielegalnego przekraczania tej granicy.

Śledztwo prowadzone jest w sprawie, czyli nikomu nie postawiono zarzutów. Prokurator dodał, że obecnie będą prowadzone czynności w celu oceny m.in. danych na zabezpieczonym sprzęcie elektronicznym.

Do całej sprawy odniósł się w miniony czwartek warszawski Klub Inteligencji Katolickiej. W oświadczeniu podkreślił, że zadaniem Punktu Interwencji Kryzysowej utworzonego w pobliżu granicy polsko-białoruskiej jest "udzielanie w sposób legalny i przy zachowaniu należytej staranności, pomocy humanitarnej migrantom i uchodźcom przekraczającym granicę polsko-białoruską".

Jak zaznaczono, wszyscy działający tam wolontariusze przeszli rozbudowane szkolenia, a przez dwa miesiące funkcjonowania punktu mieli wielokrotnie styczność z funkcjonariuszami SG i policji, którzy nie zgłaszali w kwestii działalności żadnych zastrzeżeń.

KIK wydarzenia z minionej środy opisuje w ten sposób, że w punkcie dyżurowało wtedy czterech wolontariuszy, trzech z nich zostało zatrzymanych i przetrzymywanych w policyjnym radiowozie, a następnie wieczorem kilkunastu uzbrojonych policjantów dokonało przeszukania w Punkcie Interwencji Kryzysowej (PIK).

Funkcjonariusze skonfiskowali wszystkie komputery i telefony wykorzystywane do pracy PIK oraz prywatne telefony wolontariuszy, inny sprzęt elektroniczny i całą dokumentację. Przeszukanie PIK trwało całą noc, do wczesnych godzin porannych

- napisano.

KIK zaznaczył w oświadczeniu, że punkt funkcjonował zgodnie z prawem, a akcję policji uznano "za działanie z pozycji siły absolutnie nieadekwatne do sytuacji".

Stanowczo domagamy się od przedstawicieli policji wyjaśnienia tej sprawy i jak najszybszego zwrotu sprzętu naszym wolontariuszom, żeby mogli wrócić do świadczenia działań pomocowych

- podkreślił KIK w oświadczeniu.

KIK poinformował już w czwartek, że o sytuacji poinformowani zostali Rzecznik Praw Obywatelskich i przedstawiciele Kościoła, w tym Prymas Polski abp Wojciech Polak. Informację tę potwierdził rzecznik abp. Wojciecha Polaka ks. Remigiusz Malewicz dodając, że prymas "bacznie jej się tej sytuacji przygląda". Jak dodał, od jej rozwoju zależy, czy prymas podejmie w tej sprawie konkretne działania.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 grudnia

Piątek, I tydzień Adwentu - dzień powszedni
Oto nasz Pan przyjdzie z mocą
i oświeci oczy sług swoich.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 9, 27-31
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter