18 grudnia
wtorek
Gracjana, Bogusława, Laurencji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Gdzie słychać język polski

Ocena: 4.85
684

– Od Polaków na Wschodzie możemy uczyć się i patriotyzmu, i wiary – mówi minister Adam Kwiatkowski.

fot. Radek Molenda / Idziemy

Z ministrem Adamem Kwiatkowskim, odpowiedzialnym w Kancelarii Prezydenta RP za kontakty z Polonią i Polakami mieszkającymi za granicą, rozmawia Monika Odrobińska

 

Czego potrzebują Polacy na Wschodzie?

Przede wszystkim kontaktu z Polską. Są dumni, że potrafi li zachować polskość i że ich dzieci i wnuki mówią w języku ojczystym. Oni czują się Polakami i są nam wdzięczni za pamięć o nich. Wielu z nich żyje jednak w trudnych warunkach i czeka na wsparcie: na pomoce naukowe i dydaktyczne, na zabawki, na książki, ale także na pomoc egzystencjalną, taką jak żywność, odzież, koce czy pościel. To wszystko znajduje się w konwojach pomocowych, które do nich dzięki zaangażowaniu Pana Prezydenta Andrzeja Dudy i Pierwszej Damy wieziemy.

Najbardziej potrzebującym zawozimy konkretne rzeczy, których potrzebują, by móc godnie żyć, np. wózek inwalidzki czy piecyk grzewczy, sprzęt AGD, jak pralka czy lodówka. Dzieciom chcemy pomagać w nauce i zabawie, a ich rodzicom i dziadkom w rozwiązaniu codziennych życiowych problemów.

Pomagamy też polskim towarzystwom, stowarzyszeniom, instytutom i szkołom, które kultywują i animują polskość. Chcemy, by Polacy działający w polskich organizacjach wiedzieli, że to, co robią dla podtrzymywania polskości na tamtych terenach, jest potrzebne i ma sens.
 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 49 (687), 9 grudnia 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 26 grudnia 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

 

Najwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -