6 lipca
poniedziałek
Gotarda, Dominiki, Lucji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Gdzie jest katecheza?

Ocena: 4.8
716

Plastyka, muzyka, technika, edukacja dla bezpieczeństwa, podstawy przedsiębiorczości – to lekcje emitowane w paśmie „Szkoła z TVP” poza przedmiotami wiodącymi. Czy czegoś tu nie brakuje?

fot. ks. Kamil Falkowski

Pasmo „Szkoła z TVP” to wyjście do tych, którzy nie mogą pozwolić sobie na lekcje online. Dla wielu naszych czytelników ważniejsze od tego, co można w tym paśmie obejrzeć, jest to, czego w nim nie ma.

 


TYCH TREŚCI BRAK

– W ramach „Szkoły z TVP” mogłyby przecież być emitowane ciekawe programy, filmy animowane czy fabularne o tematyce biblijnej. Religia może być ciekawa – sugeruje jeden z naszych czytelników, któremu w telewizyjnym paśmie edukacyjnym brakuje tego przedmiotu. A przecież w uczniowskim planie lekcji religia zajmuje dwie godziny tygodniowo.

„Program zajęć szkolnych emitowanych w ramach projektu »Szkoła z TVP« został ustalony na podstawie wytycznych MEN – odpowiada na pytanie o ten brak Centrum Informacji TVP. – W ramach realizacji ustawowych obowiązków TVP emituje wiele programów o tematyce religijnej i katolickiej. Są to m.in.: »Zostań w domu z Bogiem«, »Ziarno«, »Słowo na niedzielę«, »Studio Raban«, »Między ziemią a niebem«, »Rodzinny ekspres«”.

Zgadza się, mali i młodzi katolicy mają w TVP kilka programów do wyboru. Ale nie mają one nic wspólnego ze szkolną katechezą! Emitowane są w weekendy: „Studio Raban” dla młodzieży w soboty przed godz. 9, „Ziarno” dla dzieci w niedziele po godz. 9, „Słowo na niedzielę” w soboty o godz. 17.45; do tego „Zostań w domu z Bogiem” to kanał na Facebooku. Pozostałe skierowane są raczej do rodziców, i także emitowane są w weekendy.

Trudno uznać, że programy wymienione przez Centrum Informacyjne TVP realizują to, czego dzieci dowiedziałyby się na szkolnej katechezie – tak jak dowiadują się z pozostałych lekcji w paśmie „Szkoła z TVP”. Do telewizyjnej dydaktyki można jeszcze dołożyć – niebędące częścią „Szkoły z TVP” – emitowane od 20 marca w TVP ABC programy „Al-chemik”, „Zaczarowany świat” poruszający kwestie sztuki, „Teleranek”, „Zagadki zwierzogromadki”, „Zwierzaki czytaki” czy serwis informacyjny dla najmłodszych „Studio ABC”. W TVP Kultura z kolei młodzi w godzinach popołudniowych (po zakończeniu telewizyjnych lekcji) mają do wyboru codzienne cykle: „Literatura na ekranie”, „Baletownik – krótka forma edukacyjna o balecie”, „Śladami wielkich kompozytorów”, „Lekcje z literatury”, „Szlakiem miejsc niezwykłych – pomniki historii”, „Lektura na ekranie”. Wszystkie z nich pogłębiają treści z podstawy programowej, które dzieci przyswajają w ramach „Szkoły z TVP”. Nie można tego powiedzieć o religii. W tym pogłębianiu treści zabrakło w telewizyjnym nauczaniu podstaw, które daje szkolna katecheza.

 


TO NIE JA, TO KOLEGA

Na pytanie o brak religii wśród przedmiotów wykładanych w „Szkole z TVP” Anna Ostrowska z biura prasowego MEN odpowiada: „Projekt »Szkoła z TVP« to efekt podpisanego 27 marca porozumienia dotyczącego realizacji audycji oświatowych dla uczniów szkół podstawowych między TVP SA i Ministerstwem Edukacji Narodowej. Przygotowanie oferty przez TVP to odpowiedź na potrzeby uczniów, rodziców i nauczycieli, aby przygotować ofertę do wykorzystania w ramach kształcenia na odległość. Od samego początku staramy się dobierać jak najlepszych pedagogów do realizacji programów. To skomplikowane przedsięwzięcie organizacyjne, emisja łącznie na czterech kanałach z wielu przedmiotów jednocześnie. W przedsięwzięcie zaangażowanych jest ponad stu nauczycieli z całej Polski, którzy mają krótki czas na przygotowanie się. Warto również zauważyć, że nie jest to klasyczna lekcja, do której są przyzwyczajeni, na co dzień pracując w szkole. Oferta edukacyjna TVP została przygotowana w taki sposób, aby stanowić wsparcie dla nauczycieli i uczniów w zdalnej nauce”.

Dalej rzeczniczka MEN wspomina te same programy, co Centrum Informacyjne TVP jako uzupełnienie oferty edukacyjnej w zakresie tematyki religijnej i katolickiej. Podkreśla też, że „w każdą niedzielę na antenie TVP emitowana jest Msza Święta, która jest wsparciem w obecnym czasie, kiedy ze względu na obostrzenia sanitarne we Mszy w kościele może uczestniczyć ograniczona liczba osób”.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 lipca

Poniedziałek, XIV Tydzień zwykły
+ Wspomnienie bł. Marii Teresy Ledóchowskiej, dziewicy
«Ufaj, córko! Twoja wiara cię ocaliła»
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Oz 2,16.17b-18.21-22; Ps 145,2-9; Mt 9,18-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter