11 sierpnia
czwartek
Klary, Zuzanny, Lecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Gdańsk: Uroczyste posiedzenie "Solidarności" w 37. rocznicę powstania związku

Ocena: 0
395

Rozpoczęło się uroczyste posiedzenie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” z okazji 37. rocznicy Sierpnia ’80 i powstania NSZZ „Solidarność” oraz 29. rocznicy strajków z 1988 roku. Zostanie m.in. wręczonych 30 stypendiów ze związkowego funduszu.

fot. PAP/Dominik Kulaszewicz

Uroczyste posiedzenie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” z okazji 37. rocznicy Sierpnia’80 i powstania NSZZ „Solidarność” oraz 29. rocznicy strajków z 1988 roku odbywa się w czwartek w Sali „Akwen" w budynku związku.

Program uroczystości przewiduje wystąpienia: marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego oraz wiceprzewodniczącego Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, przywódcy strajku w Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni w sierpniu 1980 roku Andrzeja Kołodzieja oraz przewodniczego Zarządu Regionu Gdańskiego związku Krzysztofa Dośli.

Wojciech Książek z Prezydium Zarządu Regionu Gdańskiego „Solidarność” powiedział PAP, że trzy osoby, uczestnicy strajków w 1980 i 1988 roku, otrzymają podziękowania "Solidarności" regionu gdańskiego za swoją działalność podczas protestów oraz wsparcie internowanych w czasie stanu wojennego. Poinformował, że podziękowania otrzymają: Wioletta Glanert ze Stoczni Gdańsk, Franciszek Jankowski z "Solidarności" Stoczni Gdańskiej oraz Henryk Gielniak, pracownik Gdańskiej Stoczni Remontowej.

Po raz piętnasty rocznicowym uroczystościom towarzyszyć będzie wręczenie stypendiów uczniom z Funduszu Stypendialnego NSZZ „Solidarność” w Gdańsku. Książek podał, że wręczonych zostanie 30 stypendiów, z czego trzy otrzymają uczniowie z terenów, które zostały najbardziej poszkodowane podczas nawałnicy na Pomorzu w połowie sierpnia.

Po uroczystościach w "Akwenie" planowane jest złożenie kwiatów przed pomnikiem ks. prałata H. Jankowskiego oraz udział we mszy w Bazylice p.w. Św. Brygidy. Po mszy - przemarsz i złożenie kwiatów koło historycznej Bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej.

Książek poinformował, że rocznicowe uroczystości całego związku odbywają się w czwartek w Lubinie, gdzie podczas protestów przeciw stanowi wojennemu, 31 sierpnia 1982 roku, zostały śmiertelnie postrzelone trzy osoby.

Podpisanie porozumienia w Gdańsku 31 sierpnia 1980 r. między komisją rządową a komitetem strajkowym i powstanie "Solidarności" stały się początkiem przemian 1989 roku: obalenia komunizmu i końca systemu pojałtańskiego.

Porozumienie w sali BHP Stoczni Gdańskiej podpisali przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego Lech Wałęsa i wicepremier Mieczysław Jagielski. MKS deklarował zakończenie trwającego dwa tygodnie strajku. Delegacja rządowa zgodziła się m.in. na utworzenie nowych, niezależnych, samorządnych związków zawodowych, prawo do strajku, budowę pomnika ofiar grudnia 1970, transmisje niedzielnych mszy św. w Polskim Radiu i ograniczenie cenzury. Przyjęto też zapis, że nowe związki zawodowe uznają kierowniczą rolę PZPR w państwie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 11 sierpnia

Czwartek, XIX tydzień zwykły – wspomnienie św. Klary, dziewicy
 Wielkich dzieł Boga nie zapominajmy
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 18,21-19,1
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter