4 grudnia
piątek
Barbary, Krystiana, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Gdańsk: Odzyskano skradzione tabernakulum

Ocena: 0
1481

Gdańska policja odzyskała zabytkowe tabernakulum, które zostało skradzione z jednego z miejscowych kościołów. Zatrzymano dwóch mężczyzn, którzy chcieli sprzedać na złom ten wykonany z metalu element wyposażenia świątyni.

fot. pixabay.com/VinnyCiro

O zatrzymaniu sprawców kradzieży poinformował w czwartek oficer prasowy gdańskiej policji asp. sztab. Mariusz Chrzanowski. Funkcjonariusz wyjaśnił, że policjanci zostali powiadomieni o kradzieży we wtorek i jeszcze tego samego dnia udało im się ustalić sprawców oraz odzyskać skradziony zabytek – zdobioną, metalową szafkę liturgiczną. Chrzanowski poinformował, że sprawą zajmowali się kryminalni z komisariatu na gdańskim Suchaninie. – Funkcjonariusze ustalili, że na czas prac remontowych przedwojenne tabernakulum zostało zdemontowane i przeniesione na zewnątrz kościoła – wyjaśnił oficer prasowy dodając, że z ustaleń policjantów wynikało też, że zabytek zniknął sprzed kościoła w niedzielę.

Kryminalni sprawdzili okolice świątyni, przeprowadzili rozmowy z wieloma świadkami, pozyskali też i przeanalizowali zapisy monitoringu. To pozwoliło im ustalić rysopisy sprawców, a następnie ich tożsamość. Chrzanowski poinformował, że sprawcą był 65-letni mieszkaniec Gdańska oraz o rok starszy od niego mężczyzna bez stałego miejsca zamieszkania. Podejrzani zostali zatrzymani. Przedstawiono im zarzuty dotyczące kradzieży mienia o wartości 10 tys. zł – na tyle gospodarze świątyni wycenili wartość zabytku. Za takie przestępstwo grozi do 5 lat więzienia.

Chrzanowski poinformował, że policjanci odzyskali skradziony zabytek, który – jak się okazało, złodzieje porzucili przy jednej z gdańskich ulic. – Mężczyźni tłumaczyli, że zamierzali sprzedać jego metalowe elementy, jednak, gdy im się to nie udało, postanowili pozbyć się dowodów przestępstwa – poinformował Chrzanowski dodając, że tabernakulum zostało przekazane proboszczowi parafii, z której je skradziono.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 grudnia

Piątek, I Tydzień Adwentu
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Jana Damasceńskiego, prezbitera i doktora Kościoła albo wspomnienie św. Barbary, dziewicy i męczennicy
Oto nasz Pan przyjdzie z mocą
i oświeci oczy sług swoich.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Iz 29,17-24; Ps 27,1bcde.4.13-14; Mt 9,27-31
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter