9 grudnia
czwartek
Wiesława Leokadii Joanny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Franciszek pomaga ofiarom wojny na wschodzie Ukrainy

Ocena: 0
470

Sekretariat Techniczny Akcji „Papież dla Ukrainy”od 1 września decyzją watykańskiego Sekretariatu Stanu zastąpi dotychczasowy Komitet Techniczny, zarządzający funduszami pochodzącymi z ubiegłorocznej zbiórki charytatywnej, ogłoszonej przez Ojca Świętego Franciszka w celu pomocy ofiarom wojny na wschodzie Ukrainy.

fot. unicefukraine via Foter.com / CC BY

Biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej obrządku łacińskiego Edward Kawa przystąpił do formowania Sekretariatu Technicznego Akcji „Papież dla Ukrainy”, który od 1 września br. decyzją watykańskiego Sekretariatu Stanu zastąpi dotychczasowy Komitet Techniczny, zarządzający funduszami pochodzącymi z ubiegłorocznej zbiórki charytatywnej, ogłoszonej przez Ojca Świętego Franciszka w celu pomocy ofiarom wojny na wschodzie Ukrainy. W tej chwili do dyspozycji jest ok. 10 mln euro.

– Będziemy kontynuować prace Komitetu Technicznego Akcji „Papież dla Ukrainy – powiedział KAI bp Kawa.

Biuro Sekretariatu Technicznego Akcji „Papież dla Ukrainy” znajdować się będzie w Kijowie. – Po pierwsze dlatego, że to jest stolica, a po drugie dlatego, że praktycznie wszystkie fundacje aktywne na wschodzie Ukrainy mają swoje siedziby w Kijowie, co uprości komunikację z nimi – wyjaśnił bp Kawa.

Fakt, że na czele Sekretariatu stanął biskup z zachodniej części kraju jest, według hierarchy, dowodem na to, że „Stolica Apostolska pragnie pojednać zachód i wschód Ukrainy, żeby pokazać jedność Kościoła”.

Konsultantem Sekretariatu Watykan mianował bp. Kennetha Nowakowskiego z greckokatolickiej eparchii New Westminster w Kanadzie. Zdaniem bp. Kawy chodzi tu o ukazanie jedności Kościoła katolickiego pomimo różnicy obrządków. Bp Nowakowski posiada też pewne doświadczenie, gdyż w latach 1994-2001 był przewodniczącym Caritas Ukraina Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK). Do pracy w Sekretariacie zostaną powołani rzymscy katolicy i grekokatolicy.

Bp Kawa zadecydował też o zmianie procedury przyznawania finansowania dla projektów charytatywnych. Poprzednio Komitet rozpatrywał je i nad nimi głosował. Sekretariat natomiast będzie pełnił bardziej rolę rozpoznawczą, dostarczając wiarygodne informacje, zaś decyzje o finansowaniu projektów podejmą biskupi, a później zweryfikuje to nuncjatura apostolska.

Na pytanie, od czego przede wszystkim zacznie swoją pracę Sekretariat Techniczny bp Kawa powiedział, że pomoc, która została udzielona z inicjatywy papieża Franciszka, ma trafić do ludzi najbardziej potrzebujących, by dać im to, czego potrzebują, przede wszystkim leki, chleb, opał na zimę, pomoc dla osób chorych i starszych, które są najczęściej bezbronne. – Działamy według zasady Pisma Świętego, że pod szczególną opieką Bożą są wdowy, sieroty i uchodźcy. Chodzi tutaj o osoby starsze, rodziny i dzieci, a także tych, którzy stracili dach nad głową – poinformował hierarcha.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 9 grudnia

Czwartek, II Tydzień Adwentu
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Juana Diego Cuauhtlatoatzin
Pan jest łagodny i bardzo łaskawy.
+ Czytania liturgiczne (rok  C, II): Mt 11, 11-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter