16 kwietnia
wtorek
Kseni, Cecylii, Bernardety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Franciszek i Bartłomiej apelują o zjednoczoną Europę

Ocena: 0
713

Papież i ekumeniczny patriarcha Konstantynopola w przesłaniach wideo zaapelowali do chrześcijan, aby wspólnie działali na rzecz zjednoczonej Europy.

2016-07-02 21:57
ts / Monachium (KAI), mz

Zwracając się do organizatorów i uczestników kongresu w Monachium, zorganizowanego przez inicjatywę „Razem dla Europy”, papież podkreślił, że nadszedł już czas, aby zewrzeć szeregi i „rozwiązywać problematykę naszych czasów w duchu doprawdy europejskim” – Być może nie było jeszcze dotychczas takiej potrzeby, aby był razem i razem działać. Dotyczy to zarówno Europy, jak i całego świata – uzupełnił papieskie przesłanie patriarcha Bartłomiej.

Według papieża, silniejsze od pewnych widocznych murów są niewidoczne mury, grożące podziałami na naszym kontynencie. Są to mury utworzone w ludzkich sercach: „mury wzniesione ze strachu i agresywności, z braku zrozumienia dla ludzi innego pochodzenia lub przekonań religijnych”. Obok nich są także mury wyrosłe w egoizmu politycznego lub gospodarczego, bez poszanowania życia i godności każdego człowieka, przypomniał Franciszek.

Europa znalazła się w złożonym świecie, który jest ciągle w ruchu coraz bardziej zglobalizowany i dlatego coraz bardziej eurocentryczny – zwrócił uwagę Franciszek. Dodał, że gdy ta epokowa problematyka zostanie rozpoznana, „musimy mieć odwagę powiedzieć: potrzebujemy zmian”. Jednocześnie papież przypomniał, że przed Europą stoi wyzwanie refleksji nad tym, czy jej ogromne, chrześcijańskie dziedzictwo powinno przejść do muzeum, czy też jest jeszcze zdolne inspirować kulturę i darować swoje skarby całej ludzkości.

Bartłomiej I podkreślił, że świat stoi przed ogromnymi wyzwaniami, „które zmuszają nas do zjednoczenia, do współpracy i wzajemnego wsparcia”. W tym kontekście wspomniał swego poprzednika Atenagorasa, patriarchę w latach 1948-1972, który w trudnych chwilach zawsze radził: „Przyjdź, spójrzmy sobie w oczy!”, gdyż w oczach braci i sióstr widać wspaniałość Boga.

4. Kongres Europejski inicjatywy ekumenicznej „Razem dla Europy” odbywa się w dniach 30 czerwca – 3 lipca w Monachium pod hasłem „Spotkanie-pojednanie-przyszłość”, a jego tematami są m.in. prześladowania chrześcijan na świecie, droga do jedności chrześcijan, dialog z muzułmanami oraz polityka europejska. Wśród 1700 uczestników 17 paneli tematycznych oraz spotkań ogólnych są przedstawiciele świata polityki, Kościołów oraz życia gospodarczego. W spotkaniach uczestniczą przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich, kard. Reinhard Marx oraz Rady Kościołów Ewangelickich w Niemczech, bp Heinrich Bedford-Strohm. Obecny jest też przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, kard. Kurt Koch i anglikański biskup Michael Nazir-Ali, a także wysokiej rangi politycy.

Ekumeniczna inicjatywa „Razem dla Europy”, której celem jest pokojowe współżycie między narodami, skupia 300 ruchów i wspólnot katolickich, ewangelickich, prawosławnych, anglikańskich oraz z wolnych Kościołów. Powstała w 1999 roku, po podpisaniu przez Kościół katolicki i luterański w Augsburgu Wspólnej Deklaracji o Usprawiedliwieniu. Dziś inicjatywa obecna jest w ponad 20 krajach europejskich.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 kwietnia

Środa, III Tydzień wielkanocny
Każdy, kto wierzy w Syna Bożego, ma życie wieczne,
a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 35-40
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter