29 listopada
wtorek
Blazeja, Saturnina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Etiopia: ludobójstwo w Tigraj

Ocena: 0
447

W wyniku ataku sił powietrznych na wypełniony ludźmi targ w miejscowości Togoga, w regionie Tigraj zginęło 80 cywilów. Żołnierze zablokowali służbom medycznym dotarcie na miejsce zdarzenia. Obecnie trwają najbardziej brutalne starcia od momentu wybuchu konfliktu w listopadzie ubiegłego roku.

fot.www.wikipedia.org

Na łamach wydania z 24 czerwca dziennika „L’Osservatore Romano” pojawiło się bardzo poważne oskarżenie ze strony patriarchy Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego Mathiasa I. Patriarcha zarzuca władzom centralnym ludobójstwo dokonywane od wielu miesięcy na ludności regionu Tigraj. Wzywa ponadto wspólnotę międzynarodową do powstrzymania zbrodniczych działań.

Hierarcha zauważa, że region ten od siedmiu miesięcy dotknięty jest konfliktem, który pociąga za sobą dramatyczne zagrożenie humanitarne w postaci głodu. Wojna skutkuje licznymi pogwałceniami praw człowieka, zabójstw, zbiorowych masakr, gwałtów, egzekucji bez sądu, bezpodstawnych uwięzień i groźb. Zdaniem hierarchy dochodzi do eksterminacji ludności szczególnie do masowego zabijania niewinnych.

W miastach i wioskach poszukuje się młodych ludzi. Potem są oni zrzucani z urwisk do przepaści. Nie można ich nawet pochować. „Nie widziano do tej pory podobnego okrucieństwa” – zauważa Mathias I i dodaje, że szczególnie haniebne i upadlające są gwałty na kobietach. Napastnicy nie mają żadnej bojaźni przed Bogiem i szacunku dla praw człowieka. Rolnicy w Tigraj nie mogą uprawiać ziemi, a ich wyposażenie i zabudowania są palone. Są także atakowane kościoły, klasztory, a kapłani mordowani.

Tytułem przykładu wspomina, że w Aksum, ci którzy sprzeciwiali się grabieży relikwii w kościele Najświętszej Maryi Panny z Góry Syjon zostali zastrzeleni. Patriarcha przyznaje, że wszystkie jego przesłania są cenzurowane, a działania nie przynoszą żadnego rezultatu. Nie ma również możliwości podjęcia interwencji poprzez media. Ponawia więc wezwanie do wspólnoty międzynarodowej prosząc o interwencję. „Świat powinien powstrzymać te masakry” - dodaje Mathias I.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 listopada

Wtorek, I tydzień Adwentu
Oto nasz Pan przyjdzie z mocą
i oświeci oczy sług swoich.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I)Łk 10,21-24
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter