20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ekspert z Libanu: Polacy nie muszą bać się islamu

Ocena: 0
1155

– Polacy nie muszą się bać islamu i muzułmanów przybywających do Europy, ponieważ nie stracili swojej tożsamości, nie stracili swoich chrześcijańskich korzeni – podkreślił Nagy El-Khoury.

2016-02-19 23:38
mat / Warszawa (KAI), mz
fot. Michał Ziółkowski/Idziemy

Ekspert z zakresu relacji chrześcijańsko-muzułmańskich z Libanu był gościem debaty "Wielka tajemnica islamu", zorganizowanej w środę 17 lutego przez Pallotyńską Fundację Misyjną Salvatti.pl w Centrum Myśli Jana Pawła II.

– W Europie być chrześcijaninem to dzisiaj temat tabu. Europejczycy tracą swoją tożsamość. Nasza planeta jest chora. Szuka swojej tożsamości. A kraje arabskie są manipulowane – mówił gość debaty. – Grunt pod ostatnie akty terrorystyczne w Europie był przygotowywany od dawna, także przez Europejczyków. Ja od 1986 roku mówiłem Francuzom, że dobrą rzeczą jest przyjmowanie uchodźców, ale trzeba być uważnym. Trzeba strzec własnej tożsamości. Nie powinno być tak, że policja boi się wejść do enklaw muzułmanów. Jak można było dopuścić do takiej sytuacji? Muzułmanie, którzy przyjeżdżają do krajów europejskich powinni mieć prawo tutaj mieszkać, ale na warunkach określanych przez prawo danego kraju i powinni przyjąć zasady tego kraju. Mają prawo budować meczety, ale też chrześcijanie powinni mieć prawo budowania chrześcijańskich kościołów w Arabii Saudyjskiej – kontynuował.

Na pytanie o rozwiązanie obecnych problemów z uchodźcami, Nagy El-Khoury odpowiedział: – Teraz trzeba zamknąć granice i poradzić sobie z tymi uchodźcami, którzy już są w Europie. Oczywiście, że nie wszyscy chcą się asymilować. Wielu przyjeżdża tylko ze względu na świadczenia socjalne. Dlatego nie powinni żyć w enklawach, ale pojedynczo. Wtedy ich prawdziwe motywacje wyjdą na jaw.

El-Khoury podkreślił, że z prawdziwymi muzułmanami chrześcijanie mogą współistnieć, ale żeby współistnieć, trzeba najpierw istnieć, czyli wiedzieć, kim się jest, jakie są moje korzenie. Wtedy dopiero można prowadzić wartościowy dialog z tymi, którzy się od nas różnią. I teraz jest czas, żeby Europa Zachodnia się obudziła. – Chrześcijanie, którzy swoje życie opierają na Ewangelii – a przesłaniem Ewangelii jest miłość – powinni być dla muzułmanów wzorem pokojowego współistnienia. Chrześcijańska racjonalność, czyli Logos powinna chrześcijanom pomagać w edukowaniu również muzułmanów, bo oni nie mają instytucji takiej jak Kościół, do której mogliby się odwoływać. Każdy interpretuje Koran tak, jak chce. Jednak prawowici muzułmanie również szukają tego, co nas łączy. My w Libanie odkryliśmy, że postacią łączącą nasze religie jest Maryja. W Koranie jest wspomniana aż 37 razy. Dlatego co roku w święto Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny organizujemy wspólne modlitwy chrześcijan i muzułmanów – opowiadał.

Nagy El-Khoury pokonał wiele przeszkód, by doprowadzić do ustanowienia pierwszego na świecie muzułmańsko-chrześcijańskiego święta narodowego, obchodzonego właśnie w uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Podkreślał, że Liban i Polska mają ze sobą wiele wspólnego. Liban jest ostatnim krajem chrześcijańskim wśród krajów arabskich, a Polska jest ostatnim krajem chrześcijańskim w Europie. Dlatego musimy się wpierać.

Nagy El-Khoury z wykształcenia jest prawnikiem. Pełni funkcję dyrektora ds. stosunków międzynarodowych w Notre-Dame de Jamhour College i jest Sekretarzem Generalnym stowarzyszenia l’Amicale des Anciens, działającego na rzecz dialogu chrześcijaństwa i islamu w Libanie. Jest również prezesem światowej Organizacji Absolwentów Edukacji Katolickiej.

Debata "Wielka tajemnica islamu" wpisuje się w cykl debat społecznych organizowanych przez Pallotyńską Fundację Misyjna Salvatti.pl w Centrum Myśli Jana Pawła II. Odnoszą się one do najbardziej palących problemów współczesnej rzeczywistości. Patronat medialny nad cyklem sprawuje tygodnik "Idziemy".

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter