14 października
poniedziałek
Liwii, Kaliksta, Bernarda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ekologia po katolicku

Ocena: 4.6
905

Ziemia stała się pewnego rodzaju bóstwem, a troska o nią – religią – mówi o. prof. Zdzisław Kijas OFMConv, autor „Brewiarza ekologa”, w rozmowie z Katarzyną Kasjanowicz.

fot. archiwum prywatne

Dlaczego zwykło się uważać, że troska o Ziemię to temat bliski tylko światopoglądowi lewicowemu?

Wszystko zaczęło się zmieniać po epoce oświecenia, kiedy następowała tzw. rewolucja naukowo-techniczna, która – paradoksalnie – zamiast poszerzać, zawężała coraz bardziej wizję życia i zamykała ją stopniowo w ramach doczesności, materialnego dobrobytu. Następowała przemiana świadomości w myśl nowoczesnej nauki. Zakwestionowano istnienie obiektywnej prawdy, dobra, piękna: całą sferę wartości i tego, co składa się na życie. W poglądzie chrześcijańskim wszystko to, co było życiem – obejmowało i Ziemię, i człowieka, i Boga – stanowiło harmonijną całość. W okresie pooświeceniowym zaczęto odbierać rzeczywistość fragmentarycznie – tak jest i teraz. Z czasem została tylko Ziemia, bez relacji do Stwórcy i bez relacji do człowieka, który ją zamieszkuje. Stąd pojawiła się fascynacja jednym czy drugim elementem – Ziemią czy jakimś stworzeniem na tej Ziemi, np. człowiekiem. Ale wszystko straciło powiązanie ze swoją całością. A chrześcijaństwo od początku troszczyło się o życie jako coś integralnego, jako całość pochodzącą od Boga, w której człowiek także się znajdował. Ziemia nie była Matką Ziemią, lecz darem od Boga.

Czy myślenie ekologiczne zastąpiło myślenie teologiczne?

To jest szerszy problem. Ponieważ dla wielu ludzi wiara ma aspekt chorobowy (psychoanaliza mówi, że wiara w Boga wszechmogącego i transcendentnego jest pewnego rodzaju zaburzeniem obsesyjno-kompulsywnym), pozostaje im tylko Ziemia. I raptem Ziemia stała się dla nich jakby pewnego rodzaju bóstwem, a troska o nią – ich religią. W tym kontekście nie mogło być miejsca na myślenie teologiczne, bo teologiczne odnosi się do Boga, a ekologiczne w punkcie odniesienia ma Ziemię. Miejsce Boga zajęła przyroda. Świat duchowy, niewidzialny, przestał istnieć; zastąpił go wyłącznie świat materialny, widzialny. Dlatego też znikła dotychczasowa troska człowieka o Boga, o rozwój duchowości, aby wszystko mogło uwielbiać swojego Stwórcę. Została wyłącznie troska o przyrodę: o czyste powietrze i środowisko, o wodę czy ekologiczne pokarmy.

Oczywiście, to nabiera różnych odcieni. Do osób wierzących należy mówić o ochronie przyrody, czy ochronie stworzenia, a nie o ekologii, bo ekologia nie ma odniesień – jest sama w sobie jak gdyby punktem odniesienia, rzeczywistością zamkniętą. Pojęcie „ochrona stworzenia” ma natomiast szerszy zakres, ponieważ również człowiek jest stworzeniem, zatem i on wchodzi w tę ochronę. Angażuje siebie w ochronę tego, co jest własnością Boga, który dokonał stworzenia. Tak rozumiana ochrona stworzenia wpisuje się w szeroką kategorię życia. Natomiast „czysty ekolog” jest bardzo często człowiekiem zamkniętym na taką wizję, a w wielu przypadkach również człowiekiem bez relacji z Bogiem.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 40 (729), 6 października 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 21 października 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 14 października

Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych,
lecz słuchajcie głosu Pańskiego. 

Dziś w Kościele:
poniedziałek, XXVIII tygodnia zwykłego 
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Kaliksta I, papieża i męczennika albo wspomnienie św. Małgorzaty Marii Alacoque, dziewicy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 1,1-7; Ps 98 (97),1-4; Łk 11,29-32
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -