2 czerwca
piątek
Marianny, Marcelina, Piotra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dziś w całym kraju obchody Narodowego Święta Niepodległości

Ocena: 0
469

Msza święta z udziałem najwyższych władz państwowych w Świątyni Bożej Opatrzności i inne uroczyste celebracje w kościołach, marsze, koncerty pieśni patriotycznych, śpiewanie hymnu i nauka tradycyjnych tańców ludowych - to tylko niektóre wydarzenia zaplanowane 11 listopada w całym kraju dla uczczenia 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

fot. www.pixabay.com

Tradycyjnie już głównym punktem centralnych uroczystości Narodowego Święta Niepodległości jest uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny sprawowana w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie z udziałem Wojska Polskiego i najwyższych władz państwowych. O godz. 10.00 będzie jej przewodniczyć metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Swój udział w Mszy św. w Świątyni Opatrzności Bożej zapowiedział już prezydent Andrzej Duda. Wezmą w niej także udział przedstawiciele rządu, parlamentarzyści, władze samorządowe Warszawy oraz mieszkańcy stolicy. Zgromadzeni co roku dziękują podczas tej Eucharystii za dar wolnej Polski. Zawierzają też naszą Ojczyznę, prosząc o dalszą Bożą opiekę, o pokój, jedność i zgodę. Można także zgłaszać indywidualne intencje modlitewne za pośrednictwem strony www.centrumopatrznosci.pl. Tego dnia już tradycyjnie zapłonie Świeca Niepodległości podarowana przez papieża Piusa IX w 1867 r. z życzeniem, aby została zapalona w wolnej Polsce. W tym roku mija 5 lat od pierwszej Mszy św. odprawionej w Świątyni Bożej Opatrzności, oddanej do użytku wiernych 11 listopada 2016 r.

Z okazji Święta Niepodległości Msze św. w intencji Ojczyzny będą celebrowane w całej Polsce. 11 listopada rano prezydent Andrzej Duda złoży kwiaty przed znajdującymi się przy Trakcie Królewskim pomnikami Ojców Niepodległości: Wincentego Witosa, Ignacego Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego oraz przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego przy Belwederze. O godz. 9.00 prezydent wręczy w Belwederze nominacje generalskie. Prezydent awansował pięciu oficerów wojska, w tym dowódcę WOT, oraz czterech oficerów Straży Granicznej.

Na godz. 12.00 zaplanowano uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego, podczas których Prezydent zabierze głos. Po uroczystościach, o godz. 14.00 w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda wręczy odznaczenia państwowe. Centralne obchody Narodowego Święta Niepodległości odbędą się tradycyjnie o godz. 12.00 na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, gdzie żołnierze pełnią „wieczną wartę” przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Po zakończeniu oficjalnej uroczystości z udziałem najwyższych władz państwowych i dowódców wojskowych, ok. godz. 14.00 zaplanowano Koncert Pieśni Patriotycznych w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego.

Uroczystości z udziałem żołnierzy odbędą się również w wielu polskich miejscowościach. Kilkadziesiąt stacji radiowych organizuje konkursy dotyczące Wojska Polskiego. Do udziału w wielu wydarzeniach kulturalnych towarzyszących uczczeniu 103. rocznicy odzyskania niepodległości zaprasza już od kilku lat Biuro Programu "Niepodległa". Zainicjowało ono w stulecie odzyskania niepodległości m.in. akcję „Niepodległa do Hymnu”, polegającą na wspólnym odśpiewaniu 11 listopada Mazurka Dąbrowskiego. Od tamtej rocznicy akcja tak jest kontynuowana.

Mazurek Dąbrowskiego zostanie wykonany 11 listopada podczas oficjalnych uroczystości państwowych i podczas niewielkich wydarzeń lokalnych w kraju i za granicą. Zachęca się organizatorów wszystkich uroczystości związanych z obchodami 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości do włączenia się do akcji „Niepodległa do Hymnu” i wykonania w samo południe Mazurka Dąbrowskiego. W tym roku akcję wspierają m.in. polscy olimpijczycy. Wszystkich, którzy zamierzają wziąć udział we wspólnym śpiewaniu hymnu zachęcamy do umieszczenia zdjęć i filmików w swoich mediach społecznościowych z hasztagiem #niepodlegladohymnu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 czerwca

Piątek, dzień Powszedni albo wspomnienie świętych męczenników Marcelina i Piotra
Śpiewajcie Panu pieśń nową, *
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 11, 11-25
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter