24 kwietnia
środa
Horacego, Feliksa, Grzegorza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dzień Polskiego Państwa Podziemnego

Ocena: 4.9
581

82 lata temu, 27 września 1939 roku, w oblężonej Warszawie została utworzona Służba Zwycięstwu Polski, która później została przekształcona w Związek Walki Zbrojnej, a ten – w Armię Krajową. Była to pierwsza konspiracyjna organizacja niepodległościowa, która dała początek podziemnemu państwu, działającemu w czasie II wojny światowej.

Powstańcy warszawscy, fot. Jerzy Tomaszewski, wikimedia commons/domena publiczna

Od 1998 roku 27 września jest obchodzony Dzień Polskiego Państwa Podziemnego, ustanowiony przez Sejm Rzeczpospolitej.

Państwo Podziemne, podlegające Rządowi Rzeczpospolitej na Uchodźstwie, objęło zasięgiem ziemie polskie, które znalazły się pod okupacją niemiecką i sowiecką. Miało siły zbrojne i struktury cywilne, a w swym działaniu oraz instytucjach uwzględniało prawie wszystkie dziedziny życia. Funkcjonowało dzięki wielkiej determinacji i solidarności narodu. Państwo to było fenomenem na skalę światową, jego tajne struktury nie miały odpowiednika w żadnym innym kraju.

Polacy zorganizowali państwo z własnym podziałem administracyjnym, szkolnictwem i sądownictwem.

Początkiem była Służba Zwycięstwu Polski, powołana przez generała Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza, we wrześniu 1939, na dzień przed kapitulacją stolicy. Generał wspominał, że tej trudnej misji podjął się po rozmowie z generałem Juliuszem Rómmlem, dowódcą Armii „Warszawa”.

Utworzona we wrześniu 1939 roku Służba Zwycięstwu Polski została przekształcona w Związek Walki Zbrojnej, a ten – w Armię Krajową. AK przeprowadzała akcje zbrojne i sabotażowe, a także przygotowywała podziemne wojsko do powstania. Organizacja miała charakter ogólnonarodowy i ponadpartyjny, swoim członkom stawiała wysokie wymagania.

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk mówił w 2018 roku, że tajne struktury państwa polskiego były fenomenem w okupowanej przez Niemców Europie, w tym Rada Pomocy Żydom „Żegota”, jedyna instytucja państwowa, ratująca Żydów od zagłady.

Podczas okupacji w Polskim Państwie Podziemnym działały drukarnie, wydawano książki, funkcjonowały tajne uczelnie wyższe, organizowano pomoc społeczną. Na samym tylko wydziale prawa Uniwersytetu Warszawskiego w konspiracji uczyło się 350 studentów.

Państwo podziemne prowadziło też prace przygotowawcze na okres powojenny, były to między innymi plany odbudowy różnych dziedzin życia gospodarczego i społecznego, zakrojone na 10 lat po zakończeniu działań zbrojnych.

Ostatnim przesłaniem Polskiego Państwa Podziemnego była odezwa Rady Jedności Narodowej z 1 lipca 1945 roku, nazwana „Testamentem Polski Walczącej”. W dokumencie czytamy, że „demokracja to uznanie i zabezpieczenie równych praw mniejszych i większych narodów, aby ukrócić raz na zawsze dążenie mocarstw do hegemonii nad innymi narodami i do podziału świata na strefy wpływów”.

***

Hołd powstańcom warszawskim pomordowanym przez Niemców na Mokotowie oddali przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Złożono kwiaty przed Obeliskiem Pamięci Żołnierzy AK Powstańców Mokotowa. 27 września 1944 niemieccy policjanci i żołnierze zamordowali około 140 bezbronnych powstańców wziętych do niewoli przy ulicy Dworkowej.

Fot. PAP/Tomasz Gzell

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych powiedział podczas uroczystości, że Polacy podczas Powstania Warszawskiego stanęli po stronie dobra i wartości, i walczyli ze złem. Jan Józef Kasprzyk podkreślił, że dziś oddajemy nie tylko hołd poległym, ale również głęboką cześć żyjącym bohaterom naszej wolności – żołnierzom Armii Krajowej.

Dziękujemy wam, że jesteście dla nas współczesnych i dla przyszłych pokoleń drogowskazem, depozytariuszami wartości II Rzeczpospolitej.

– powiedział szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Powstaniec warszawski Eustachy Suchecki pseudonim „Staś” powiedział IAR, że wciąż wielu młodych ludzi nie rozumie lub nie zna historii powstańców.

Dzisiejsza młodzież nie zdaje sobie sprawy jaka to była gehenna naszych żołnierzy, powstańców i wzniosły, honorowy, bohaterski cel bronić naszej stolicy.

– zaznaczył łącznik z pułku „Baszta”.

Podczas uroczystości wręczono odznaczenia „Baszta Wiernym Przyjaciołom” przyznawane przez Kapitułę Odznaki Pamiątkowej Pułku Armii Krajowej „Baszta”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter