24 stycznia
czwartek
Felicji, Franciszka, Rafała
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dziękczynny zlot młodzieży na Tarchominie

Ocena: 0
784

Razem dla Niepodległej - to hasło dziękczynnego zlotu młodzieży nawiązującego do stulecia odzyskania niepodległości, jaki odbył się 9 czerwca na terenach Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej oraz obiektów sportowych Białołęckiego Ośrodka Sportu i Rekreacji na warszawskim Tarchominie.

fot. Jacek Kalinowski

Zlot, którego głównym mottem było szeroko rozumiane pojęcie zawierające się w słowie „Wolność”, zorganizowało Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Warszawsko-Praskiej i Fundacja „Razem dla Młodych”.

Po omówieniu spraw organizacyjnych rozpoczęła się gra terenowa „Wszystkie drogi prowadzą do niepodległości”. Celem gry było przedstawienie historii polskiej niepodległości i postaci, które przyczyniły się do niej w latach 1918-1921. Teren seminarium stał się wielką mapą II RP, drużyny odwiedzały kolejne punkty nawiązujące do prawdziwych lokacji: Lwowa, Góry św. Anny, Wierzchosławic, Ossowa, Ławicy, Gdyni itp. Spotykali tam bohaterów narodowych, znanych polityków, literatów, wojskowych i społeczników, którzy wymagali od uczestników realizacji różnych zadań, opierających się na sprawności fizycznej, intelektualnej, sprycie, charyzmie czy zdolnościach aktorskich. Za wykonane zadania uczestnicy otrzymywali części puzzli, będących fragmentem mapy II RP. Zwycięska drużyna będzie musiała wykazać się kompletną układanką. Autorem scenariusza gry jest Pan Maciej Sikorski (Fundacja „Budzenie pasji”). W grze terenowej, w której startowało 12 drużyn, zwyciężyła drużyna z Parafii Miłosierdzia Bożego w Otwocku.

O tym, jak Polacy pomagali i ratowali Żydów, opowiadał Pan Grzegorz Górny. Następnie dla uczestników zlotu wystąpiły kabarety Świerszcz i Chrząszcz.

O godz. 17 odbyła się dekoracja zwycięzców diecezjalnej ligi piłki nożnej (wyniki poniżej). Medale i puchary wręczał laureatom bp Marek Solarczyk – biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej. Poprzez wyciszenie i możliwość skorzystania z sakramentu pokuty rozpoczęły się przygotowania do Eucharystii.

Mszy Świętej przewodniczył bp Marek Solarczyk, a w koncelebrze wzięli udział księża profesorowie z WSDD-WP z rektorem księdzem dr hab. Krzysztofem Warchałowskim oraz ks. Michałem Dziedzicem dyrektorem, Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży Kurii DW-P, (jednocześnie asystentem diecezjalnym KSM) W homilii bp Solarczyk przypomniał słowa wypowiedziane przez proroka Izajasza, że „Bóg sprawi, że rozpleni się sprawiedliwość i chwała wobec wszystkich narodów”. Chwała to jest klucz do naszej refleksji, czym jest Chwała Boga? Jest ukazaniem, przekazaniem, uszanowaniem tego wszystkiego, co Pan Bóg ofiarowuje, tego wszystkiego, co jest darem Jego życia. Tego wszystkiego, co człowiek potrafi przyjąć, odczytać, przeżywać jako Jego dar – podkreślił biskup.

Nawiązując do zlotu, bp Solarczyk powiedział: zobaczcie to dzisiejsze, nasze spotkanie „tajemnica młodości” rozważamy w perspektywie stulecia niepodległości z całym wątkiem naszej historii, który tutaj był podkreślany w tej grze terenowej, ale i w spotkaniu na temat sprawiedliwych, to uświadamiamy sobie, zaczynając od „tajemnicy człowieka”, a szczególnie tajemnicy człowieka młodego, że niesiemy tak wiele darów, które musimy się nauczyć dostrzegać, musimy się nauczyć również tego, aby je zachowywać w naszym sercu, musimy się nauczyć, aby potrafić je uszanować i to jest wielka wartość naszej tutaj obecności, naszej modlitwy, abyśmy w taki sposób potrafili spojrzeć na nasze życie, spojrzeć na Pana Boga jako tego, który nas obdarowuje i na Maryję jako tę, która uczy i przekonuje …– dodał kaznodzieja.

Jak mówi dla Idziemy ks. Michał Dziedzic, w dniu 9 czerwca odbyły się w Naszej Diecezji dwa wydarzenia o charakterze młodzieżowym: zlot dziękczynny na terenie seminarium, którym chcieliśmy dziękować Panu Bogu za dar wolności i prosić o mądre przeżywanie tej wolności. (…) Bardzo ważne było spotkanie z Bogiem, który uczy nas wolności i dał ten dar każdemu z nas, ale wciąż potrzebujemy Jego laski, by rzeczywiście mądre decyzje przeżywać w obszarze wolności, byśmy nie popełniali błędów lub popełniali ich jak najmniej. Równolegle w Białołęckiego Ośrodka Sportu i Rekreacji finały Ligi Diecezjalnej. Spotkanie można było zorganizować dzięki dotacjom pozyskanych przez fundację „Razem dla Młodych” działającą przy Duszpasterstwie Młodzieży. Fundacja „Niepodległa” dofinansowała nasze spotkanie, z czego się bardzo cieszymy i za co dziękujemy. Wydarzenie zakończył koncert „Panny Wyklęte” zespołu Maleo Reggae Rockers.
Warszawsko-Praska Liga Piłki Nożnej ·

Klasyfikacja Generalna sezonu 2017/2018:

Kategoria Ministranci Młodsi:
1. Parafia św. Jana Kantego, Legionowo — Mistrz Diecezji 2017/2018,
2. Parafia NMP Matki Kościoła, Ostrówek,
3. Parafia św. Jadwigi, Warszawa Żerań,
4. Parafia Narodzenia NMP, Mińsk Mazowiecki.

Kategoria Ministranci Starsi:
1. Parafia św. Jana Kantego
, Legionowo — Mistrz Diecezji 2017/2018,
2. Parafia św. Stanisława Kostki, Okuniew,
3. Parafia Miłosierdzia Bożego, Otwock,
4. Parafia św. Trójcy, Niegów.

Kat. OPEN:
1. Parafia Narodzenia NMP, Mińsk Mazowiecki — po raz czwarty z rzędu Mistrz Diecezji 2017/2018,
2. Parafia MB Zwycięskiej, Rembertów,
3. Parafia św. Jerzego, Zielonka,
4. Parafia MB Nieustającej Pomocy, Duczki.
Król Strzelców sezonu 2017/2018:
Kategoria Ministranci Młodsi: Michał Petrykowski, parafia św. Jana Kantego, Legionowo.
Kategoria Ministranci Starsi: Franciszek Banak, parafia św. Jana Kantego, Legionowo.
Kat. OPEN, I Liga: Patryk Halaburda, parafia Narodzenia NMP, Mińsk Mazowiecki. Kat. OPEN,
II Liga: Maciej Nowak, parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa, Wesoła.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, ojciec, dziennikarz-współpracownik, absolwent WSKiMS im. J. Giedroycia. Uczestnik wielu pielgrzymek papieskich, lektor w Parafii św. Brata Alberta w Warszawie-Wesołej. W "Idziemy" od 2006 r.

  

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -