25 maja
sobota
Grzegorza, Urbana, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dzieci z Domku Babci

Ocena: 5
2997

 


DRUGI DOM

Niektórzy rodzice płacą kilka lari za marszrutkę – busik, który dowozi najmłodsze dzieci do szkoły. Pozostali uczniowie pokonują kilkukilometrową drogę pieszo. Z Domku Babci korzysta ok. 50 podopiecznych, przeważają młodsze dzieci. Uwielbiają tu spędzać czas po szkole. Odrabiają pracę domową i uczestniczą w zajęciach terapeutycznych. Zajęcia odbywają się od rana do osiemnastej. Młodzież pojawia się dopiero po południu. Czasami do ośrodka przychodzi tak dużo osób, że nie starcza już miejsca. Prawdziwy tłok robi się w soboty – zdarzało się, że do Domku Babci przychodzili wszyscy naraz.

Miejsce to straciłoby swą funkcję bez nauczycieli – ludzi spoza Szawszwebi, którzy trzy razy w tygodniu – we wtorek, w czwartek i sobotę – przyjeżdżają tutaj z Tbilisi i Gori. Wśród nich są Giorgi i Sopo. Razem prowadzą zajęcia z glinoterapii, czyli z ceramiki. Giorgi jest historykiem. Sopo to magister sztuki i pedagog – zna z imienia rodziców wszystkich podopiecznych. Jest jeszcze Manana – pani od teatrzyku kukiełkowego. Ma na swoim koncie siedem występów wyjazdowych z dziećmi. Przez pięć miesięcy współpracowali z klubem lalek przy Teatrze Marjaniszwili w Tbilisi. Drugi Giorgi prowadzi zajęcia z muzykoterapii. Na co dzień jest dyrygentem.

– Gamardżobat [gruz. dzień dobry – przyp. autorki], jestem Ina. Jak tu przychodzę, bardzo lubię śpiewać, rysować – dzieli się wrażeniami z pobytu w Domku Babci rezolutna kilkulatka o starannie zaplecionych warkoczach. Razem z koleżankami wykonuje gruzińską piosenkę. Wpatruje się w akompaniującego im nauczyciela muzyki i śpiewa najgłośniej.

Starsze pokolenie pozostaje wierne tradycji osetyjskiej. Nawet ulice Szawszwebi noszą nazwy miejscowości, w których przesiedleńcy mieszkali przed wojną. Pokolenie, które urodziło się w Gruzji, nie wykazuje już takich więzi z ojczyzną.

 


WSZĘDZIE ROSŁY JABŁONIE

Mieszkańcy Szawszwebi są z pochodzenia Gruzinami. W wiosce mieszka ponad 600 osób. Ich przodkowie od pokoleń żyli na osetyjskiej ziemi.

– Kiedy w roku 2008 wybuchła wojna pomiędzy Rosją i Gruzją, w ciągu dwóch dni uciekło 30 tys. uchodźców – opowiada Giorgi. – Uciekli, jak stali, Rosjanie zrzucali bomby z powietrza.

Życie mieszkańców Szawszwebi jest naznaczone ubóstwem. Wsparcie rządowe na członka każdej rodziny wynosi 48 lari (ok. 60 zł), a poziom bezrobocia sięga ponad 90 proc. Głównym zajęciem ludności jest praca w przydomowych ogródkach. Niektórzy uprawiają kukurydzę i ziemniaki, hodują też krowy, świnie i kury. Przed świętami lub wyborami otrzymują jednorazową pomoc w postaci produktów żywnościowych, takich jak mąka, olej czy ryż. Wsparcie to z roku na rok maleje.

Laurenti mieszka ze schorowaną babcią i siostrą. Mimo trzynastu lat czuje się odpowiedzialny za rodzinę. Chłopak chętnie pracuje w ogródku, w którym sadzi warzywa i truskawki. Przyznaje, że bardzo lubi jabłka. Pamięta, że w rodzinnej Osetii wszędzie rosły jabłonie, a ludzie z wioski trudnili się ich uprawą i sprzedażą.

– W niektórych rodzinach pracuje tylko tata, ale w większości rodzin żadne z rodziców nie jest zatrudnione. Na dole mają swoją ziemię, na której uprawiają kukurydzę lub fasolę, z tego utrzymają całą rodzinę – wyjaśnia Sopo.

Niektórzy pełnoletni wychowankowie Domku Babci założyli już własne rodziny. Dwoje studiuje. Giorgi pomógł jednej z podopiecznych bardzo dobrze przygotować się do egzaminów kończących szkołę średnią.

– Mogę śmiało powiedzieć, że uratowaliśmy to pokolenie i jest zasługą tego projektu, że dzieci nie poszły na ulicę i nie zrobiły czegoś złego. – przyznaje z dumą Sopo.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 maja

Sobota, VII Tydzień wielkanocny
Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi,
że tajemnice królestwa objawiłeś prostaczkom.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 10, 13-16
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Urszuli Ledóchowskiej 20-28 majaNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter