20 marca
poniedziałek
Klaudii, Eufemii, Maurycego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dzieci z Charkowa podziękowały papieżowi Franciszkowi

Ocena: 0
419

Blisko 100 dzieci z Charkowa wzięło udział w konkursie plastycznym pod hasłem „Papież Franciszek jest moim najlepszym przyjacielem”. Była to okazja to wyrażenia szczególnej wdzięczności papieżowi za pomoc i solidarność okazywaną Ukrainie. Wzruszająca jest geneza tego konkursu.

Fot. ks. Wojciech Stasiewicz

Zdaniem koordynatora konkursu, ks. Wojciecha Stasiewicza, pracownika charkowskiej katedry i lokalnego Caritas, pomysł na taką akcję zrodził się spontanicznie. Kiedy kilka miesięcy temu prefekt Dykasterii ds. Posługi Miłosierdzia kard. Konrad Krajewski odwiedził Charków, spotkał się nie tylko z parafianami, ale także z rodzinami, które znalazły się w trudnej sytuacji z powodu wojny. Była to również okazja do przekazania pomocy humanitarnej. Podczas spotkania jedno z dzieci, które mieszkało w piwnicy domu, zapytało, od kogo jest ta pomoc. Wolontariusz wyjaśnił, że to od papieża. Objaśnił maluchowi, kim jest papież. Dziecko przyznało, że w takim razie papież Franciszek jest najlepszym przyjacielem.  

Wtedy pojawił się pomysł, aby dzieci pozbawione najpotrzebniejszych rzeczy, mieszkające w zrujnowanych domach i piwnicach, niemogące chodzić do szkoły, wzięły udział w konkursie plastycznym na temat: „Papież Franciszek jest moim najlepszym przyjacielem”.  

Prawie 100 rysunków, które nadesłano, to wyraz szczególnej, dziecięcej wdzięczności dla Ojca Świętego.

W czasie Adwentu dzieci, które odwiedzamy i którym pomagamy, miały okazję narysować papieża Franciszka. Otrzymaliśmy prawie 100 rysunków. Najmłodszy uczestnik ma 6 lat, najstarszy 13. Każdy rysunek ma swoją własną wymowę. Ten konkurs był niesamowity, bo uczestnikami nie były dzieci z parafii. Rysunki były bardzo wzruszające. Praca 7-letniego autora, który zdobył pierwsze miejsce, przedstawia papieża Franciszka całującego dziecko. W tle powiewa ukraińska flaga, świeci słońce, a gołąb niesie zieloną gałązkę, która zapowiada pokój 

– opowiedział ks. Stasiewicz.  

W uroczystość Chrztu Pańskiego ordynariusz diecezji charkowsko-zaporoskiej bp Paweł Gonczaruk wręczył upominki uczestnikom konkursu. Kopie rysunków zostaną przesłane z Charkowa za pośrednictwem kard. Krajewskiego do Ojca Świętego, aby wyrazić pamięć i wdzięczność dzieci za modlitwę i wsparcie, a także pomoc humanitarną ze strony papieża.

Kard. Konrad Krajewski od momentu wybuchu wojny odbył kilka misji humanitarnych na Ukrainę. Ostatnia miała miejsce w okresie Bożego Narodzenia, które wysłannik papieża spędził na Ukrainie. Wyprawy prefekta Dykasterii ds. Posługi Miłosierdzia są jednym z przejawów troski Ojca Świętego o ofiary wojny na Ukrainie.

 

GALERIA

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 marca

Poniedziałek, IV tydzień Wielkiego Postu
Nawracajcie się,
bliskie jest królestwo niebieskie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 1, 16. 18-21. 24a lub Łk 2, 41-51a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter