20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dzieci św. Mikołaja

Ocena: 0
2205

Dobra pomoc to mądra pomoc. Tak obdarowywał biskup z Miry i tak pomaga fundacja, której on patronuje. Ale i Ty możesz tworzyć łańcuch św. Mikołaja!

Ola zdobywa nagrody w konkursach wokalnych. Swoimi zamiłowaniami dzieli się z podopiecznymi w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Dominikanówce, a do tego śpiewa w przyparafialnym zespole. Beata brała udział w konkursie „Autorytet w czasach trudnych” pod patronatem IPN. W ramach działań charytatywnych przygotowuje śniadania w czasie ferii, opiekuje się młodszymi kolegami, organizuje dla uczniów zabawy i konkursy w szkole w Majdanie Wielkim, a dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej, szkół podstawowych i świetlic środowiskowych występuje w przedstawieniach. Zuzanna pływa wyczynowo i osiąga w tym sukcesy, a do tego działa w Klubie Ekologicznym oraz szkolnym kole Caritas.

To być może przyszli społecznicy, artyści, olimpijczycy, programiści, dziennikarze, politycy. Mowa o stypendystach Fundacji św. Mikołaja, która po raz czwarty wręczyła nagrody „Solidarna Szkoła” placówkom wspierającym łebskich uczniów.

Stypendystami mogą być uczniowie szkół podstawowych od czwartej klasy wzwyż, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z niezamożnych rodzin z całej Polski. Od 2011 roku z programu stypendialnego wartości 2,1 mln zł skorzystało 1127 uczniów z 240 szkół. – Te osoby wyróżniają się talentami, ale i zaangażowaniem społecznym, co oznacza, że skupiają się nie tylko na swojej karierze, ale też pamiętają o innych – mówi Kinga Najkowska, łączniczka między Fundacją św. Mikołaja a koordynatorami programów stypendialnych w szkołach. – Ważny jest tu element solidarności. Obejmuje ona szkoły, lokalny biznes i indywidualnych darczyńców. Oni wszyscy czują się odpowiedzialni za zdolną młodzież.

– Nie tylko dajemy szkołom środki na stypendia dla najzdolniejszych, ale też wskazujemy drogi, jak czynić to samodzielnie. Ci młodzi społecznicy wkrótce będą zmieniać świat! – mówi Dariusz Karłowicz, założyciel i prezes fundacji. Zachęca ona szkoły do akcji świątecznych oraz akcji „Wiosną stypendia rosną”, a także pozyskuje upominki, które szkoła może potem licytować: bilety do kina, plakaty z autografami gwiazd czy sprzęt sportowy. – Podpowiadamy szkołom, jak mogą pozyskiwać fundusze na stypendia, ale też podpatrujemy ich pomysły, które potem „sprzedajemy” dalej. To mogą być loterie fantowe, kiermasze – mówi Kinga Najkowska.

– Na dydaktykę kładziemy największy nacisk, ale równie ważne jest dla nas dawanie siebie innym – bo ile damy innym, tyle sami otrzymamy – mówi Beata Salata, dyrektor II LO im. Skłodowskiej-Curie w Końskich, laureata tegorocznej nagrody specjalnej „Solidarna Szkoła”. Przyznaje, że największą pracę w programie stypendialnym wykonuje młodzież – sama wynajduje zdolnych, ale mniej zamożnych kolegów i zgłasza ich kandydatury.

Nagrodę Specjalną wręczyła pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda, pod której patronatem honorowym impreza odbyła się w nie byle jakich okolicznościach, bo w pałacu w Wilanowie. Laureaci mają duże poczucie wspólnoty i angażują się w pomaganie tym, którzy tej wspólnoty potrzebują. Dzięki udziałowi w tym programie szkoły uczą, jak zmieniać świat na lepsze: wielu stypendystów już studiuje wymarzone kierunki lub osiąga wybitne sukcesy sportowe.

Najnowszym „dzieckiem” Fundacji św. Mikołaja jest Akademia Liderów. Zrzesza najaktywniejszych stypendystów, którzy ucząc się zarządzania programem stypendialnym, mogą inspirować swoich kolegów do podobnej działalności. – Stypendyści przygotowują jakiś projekt dotyczący wspierania lokalnej działalności społecznej, a potem go realizują – opowiada Kinga Najkowska. – Po raz pierwszy zrobili to podczas tegorocznej szkoły letniej. Byli nieco wystraszeni, czy podołają, ale szybko się przekonali, że entuzjazmem można zarazić, a razem wszystko się uda.

– Są wśród nas ludzie, dzięki którym każdy dzień może być ciekawy, pełen wrażeń i nowych doświadczeń, bo najważniejsze jest tu uczenie się od innych – podsumowuje uczestnik Akademii Liderów Jakub Roszyk.

Przygodą stypendystów było nagranie „Przybieżeli do Betlejem” z zespołem Pectus. Jeśli chcesz pomóc św. Mikołajowi, wyślij e-kartkę z tą kolędą, opatrzoną swoim zdjęciem (www. mikolaj.org.pl/koleda). Jako pierwsza uczyniła to pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda! Dzięki Tobie ktoś dalej będzie mógł rozwijać swoje pasje i dzielić się nimi z innymi. Tak się tworzy łańcuch św. Mikołaja!

Monika Odrobińska
fot. Monika Odrobińska/Idziemy

Idziemy nr 50 (533), 13 grudnia 2015 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter