20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dwa pomniki, dwa bratanki

Ocena: 0
1456

Ten pomnik to dar dla Budapesztu, nasza pamięć i podziękowanie Węgrom za opiekę i pomoc ponad 120 tys. polskich uchodźców wojennych – powiedział 26 czerwca w Budapeszcie niestrudzony kronikarz polsko-węgierskich dziejów czasu wojny Grzegorz Łubczyk (na zdjęciu między postaciami z pomnika).

W uroczystości wzięli udział szef Parlamentu Węgier Laszlo Koever i marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Fot. PAP/MTI/EPA/Tibor Illyes

Razem z Józefem Musiołem, prezesem Towarzystwa Przyjaciół Śląska w Warszawie, doprowadził do tego, że w dwóch stolicach bliskich sobie od tysiąca lat narodów i państw stoją dwa bliźniacze pomniki: przy stoliku szachowym siedzą pogrążeni w rozmowie Polak Henryk Sławik i Węgier Jozef Antall senior.

To ich przyjaźń i współpraca sprawiła, że Polacy mieli w latach drugiej wojny światowej zapewnioną na Węgrzech nie tylko podstawową pomoc i opiekę, ale także dostęp do posługi religijnej w języku polskim i do edukacji na poziomie liceum. Oraz że 40 tys. polskich żołnierzy zostało przerzuconych do Francji. Obaj ci niezwykli ludzie podjęli historyczną decyzję, że trzeba ratować najmłodszych obywateli RP – zagrożone zagładą żydowskie dzieci. Pomogli im ówczesny nuncjusz apostolski abp Angelo Rotta i polscy księża kapelani. I udało się. Henryk Sławik zginął zamordowany w hitlerowskim obozie KL Mauthausen Gusen. Do końca był lojalny wobec węgierskiego przyjaciela i w ten sposób ocalił jeszcze jedno życie.

W 1943 roku Sławik, jako prezes Komitetu Obywatelskiego ds. Opieki nad Polskimi Uchodźcami na Węgrzech, w uchodźczej gazecie „Wieści Polskie”, napisał: „Gdy stopy nasze dotkną świętej ziemi rodzinnej, wtedy wielu z nas popatrzy wstecz na gościnną ziemię węgierską, która przygarnęła nas tak serdecznie i żywiła przez tyle lat (…) Wielu serdecznych przyjaciół tu spotkaliśmy (…) Nie zapomnimy o nich nigdy! ”. I o tym mówi ten pomnik.

A więc już nie tylko „Polak Węgier dwa bratanki” – ale także dwa braterskie pomniki!

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz i publicystka, współautorka m.in. "Poradnika dla dziennikarzy i wydawców gazet lokalnych" oraz " Podstaw warsztatu dziennikarskiego", prowadzi zajęcia na Wydziale Dziennikarstwa UW, współtwórca i była, wieloletnia sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter