24 marca
niedziela
Marka, Gabriela, Katarzyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Duch i skalpel

Ocena: 4.8
864

Prof. Marek Krawczyk, wybitny chirurg, wychowawca studentów, człowiek wielkiej wiary, został uhonorowany przez papieża Franciszka medalem „Pro Ecclesia et Pontifice”.

Medycyna jest u Krawczyków rodzinna: profesor z żoną i synem; fot. arch. rodzinne

– Ten medal jest szczególny – stwierdza prof. Krawczyk, choć jego dyplomy i odznaczenia, włącznie z Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski zajmują całą ścianę gabinetu.

– To zwieńczenie jego życiowego dorobku, a także ukazanie, kim lekarz być powinien – mówi zaprzyjaźniony z laureatem abp Henryk Hoser SAC.

 

Nie tylko ciało

Prof. Krawczyk jest lekarzem od pół wieku, był dziekanem i rektorem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. To dzięki niemu w kościele Opatrzności Bożej na warszawskim Rakowcu, w parafii, na terenie której znajduje się uczelnia, powstał ołtarz św. Kosmy i św. Damiana, patronów lekarzy i farmaceutów. – W 2009 r. medycyna warszawska obchodziła dwusetlecie nauczania akademickiego i postanowiliśmy z moim zespołem rektorskim zostawić trwały ślad w kościele – opowiada prof. Krawczyk. Z jego inicjatywy powstała kaplica, sam znalazł fundatorów. – I zawsze podczas Mszy Świętej na inaugurację roku akademickiego składa tam kwiaty – mówi ks. Tadeusz Aleksandrowicz, były proboszcz parafii – a jest człowiekiem wielkiej wiary, tę jego jednoznaczność widać na co dzień.

– Współpracowało nam się wzorowo. Kiedy budowany był Szpital Pediatryczny, w projekcie zarezerwowano miejsce na kaplicę. Na wigilii świętowanej w Klubie Medyka zawsze był ksiądz, a na poświęcenie biblioteki profesor zaprosił kard. Kazimierza Nycza. Był dobrym organizatorem. Podczas wmurowania kamienia węgielnego pod kompleks sportowy dało się zauważyć, że zgromadził znamienite postaci: Irenę Szewińską, Czesława Langa, Otylię Jędrzejczak – wspomina ks. Aleksandrowicz.
 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 11 (700), 17 marca 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 31 marca 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

 

Najwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -