11 kwietnia
niedziela
Filipa, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dopalacze na równi z narkotykami. Ministerstwo chce zmiany

Ocena: 0
1848

Dopalacze to dramatyczny problem – ocenił minister zdrowia Łukasz Szumowski, wskazując, że w walce z nimi pomóc ma ustawa, która czeka na podpis prezydenta. Zakłada ona, że dopalacze będą traktowane na równi z narkotykami.

fot. e-MagineArt, flickr, CC-BY

Chodzi o nowelę ustaw o przeciwdziałaniu narkomanii oraz o Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Ma ona ograniczyć wytwarzanie i wprowadzanie do obrotu środków zastępczych i nowych substancji psychoaktywnych, potocznie nazywanych dopalaczami. Tylko w Łódzkiem odnotowano w ostatnich dniach dziesiątą ofiarę dopalaczy.

"Problem dopalaczy jest dramatyczny. Ustawa zmieniająca przepisy dot. dopalaczy jest u prezydenta, czekamy na podpis z niecierpliwością, podpis lub jego brak, zgodnie z wszelkimi kompetencjami głowy państwa. Oceniamy, że ustawa naprawdę pomoże w walce (z dopalaczami - red.), zmienia bowiem podejście do osób handlujących substancjami, które powodują zgon" – powiedział dziennikarzom w Warszawie szef MZ.

Walka ta, jak zaznaczył, "toczy się na poważnym polu, jakim jest ludzkie życie". Minister wskazał, że nowela rozszerza kryterium oceny substancji. "Skupiliśmy się na rdzeniu substancji nie na formach chemicznych jej obudowy, to wyklucza ucieczkę w różne dodatki" – stwierdził minister.

"Penalizacja jest znacznie wyższa, i co dla mnie jako lekarza jest istotne, mamy narzędzia, by pomóc osobom, które dotknęło uzależnienie – będą miały szanse, tak jak osoby uzależnione od narkotyków, innych substancji psychoaktywnych na leczenie, terapie uzależnień" – mówił szef MZ. "Mamy szanse pomóc uzależnionym, jednocześnie karząc tych, którzy handlują truciznami" – podkreślił.

Ministerstwo Zdrowia, uzasadniając konieczność zmiany przepisów, wskazuje, że tzw. dopalacze stanowią zagrożenie szczególnie dla dzieci i młodzieży. Problemem jest m.in. pojawianie się coraz nowszych substancji i ich sprzedaż pod pozorem legalności, np. jako kadzidełek lub produktów kolekcjonerskich, dystrybucja przez strony internetowe oraz przypadki zatruć tymi substancjami.

Nowela zakłada penalizację posiadania nowej substancji psychoaktywnej - pod groźbą grzywny, a w przypadku znacznej ilości nowych substancji psychoaktywnych pod groźbą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności. Celem tego rozwiązania jest objęcie przepisami karnymi czynów związanych z dystrybucją nowych substancji psychoaktywnych, a tym samym umożliwienie pociągania do odpowiedzialności osób, które się tego dopuszczają.

Po zmianach wpisywanie dopalaczy do wykazu Nowych Substancji Psychoaktywnych ma być szybsze. Wszystkie listy związków zakazanych będą stanowiły załącznik do rozporządzenia ministra zdrowia, a nie do ustawy. Ma to ułatwić ich aktualizację, a w efekcie przyspieszyć delegalizację kolejnych dopalaczy.

Przepisy przewidują obowiązek uzyskania przez przedsiębiorców zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie wytwarzania, przetwarzania, przerabiania, przywozu, wywozu oraz wprowadzenia do obrotu nowej substancji psychoaktywnej, w tym w postaci mieszaniny lub w wyrobie oraz odpowiedniego dokumentowania tej działalności. Uzupełniono także przepisy dotyczące leczenia i rehabilitacji osób przyjmujących tzw. nowe środki odurzające.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 11 kwietnia

Druga Niedziela Wielkanocna - Miłosierdzia Bożego
«Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam».
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 20, 19-31
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Dar zmartwychwstałego Jezusa (komentarz tygodnika Idziemy)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter