29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dom dla Huberta

Ocena: 4.88333
9794

Trudno wytłumaczyć, dlaczego tak trudno znaleźć dom dla Huberta, choć znajdowały go inne dzieci, dużo ciężej chore niż on. – Zgłaszało się wiele zainteresowanych rodzin. Kiedy rozpoczynała się procedura sądowa, musiałam odmawiać kolejnej zainteresowanej rodzinie. Po pewnym czasie okazywało się, że pierwsza rodzina wycofała się z planów, a druga po naszej odmowie już zmieniła plany – opowiada pani Urszula.

 


Potrzebni mama i tata

Czy trudno jest opiekować się chorym dzieckiem? Pracy jest dużo – nie ukrywa pielęgniarka – ale uśmiech dziecka, jego radość i szczęście są motywacją i nagrodą.

– Najkorzystniejsze dla chorego dziecka i opiekunów jest stworzenie rodziny zastępczej. Tacy rodzice mogą wtedy liczyć na wsparcie ze strony ośrodków pomocy społecznej, nie tylko materialne, ale i psychiczne – radzi.

Chcę dla Huberta czegoś więcej: domu z mamą i tatą.

Centrum Zdrowia Dziecka zapewnia specjalne szkolenie przygotowujące do opieki od strony medycznej. Wyposaża w potrzebny sprzęt. Raz w tygodniu dostarcza woreczki z pokarmem. – Podawanie pokarmu u Huberta z takiego woreczka odbywa się raz dziennie i trwa 12 godzin. Woreczek z pokarmem dziecko może mieć umieszczony w plecaku, w tym czasie może wykonywać inne czynności. – Pokarm podłączam w nocy, kiedy Hubert śpi, ale wiąże się to także ze zmianą pieluch – mówi o swojej metodzie pani Urszula.

– Hubert wstaje między siódmą a ósmą rano, potem jest poranna toaleta, podawanie leków, wyjście do przedszkola. Jeśli zostaje w domu po śniadaniu, organizujemy zabawę, potem są ćwiczenia, stymulacja, pionizacja, swobodna zabawa, posiłek w postaci deseru, godzinne spanie. Z przedszkola zabieram go przed godz. 13, wtedy do 14.30 jest spanie, potem jedzenie. O godz. 16 pięć razy w tygodniu jest rehabilitacja, po niej wieczorna toaleta i kąpiel, którą uwielbia – omawia codzienny plan pani Urszula. – Chore dziecko wymaga dużo pracy i uwagi, ale z biegiem czasu będzie stawało się coraz bardziej samodzielne – podkreśla.

Urszula Chrapeć w Klinice Pediatrii Żywienia i Chorób Metabolicznych w CZD pracuje od piętnastu lat. Obserwuje, jak zainteresowanie dzieckiem, odrobina okazanej mu miłości diametralnie zmienia jego życie.

– Pamiętam chłopca, który zupełnie nie reagował na to, co wokół niego się działo. Na jego twarzy nie malowały się żadne uczucia, ani radości, ani smutku czy złości. To był przerażający widok. Dopiero po dwóch tygodniach okazywania uczyć, a wręcz epatowania miłością, na twarzy tego dziecka zaczęły pojawiać się emocje – opowiada.

– Starałam się pomagać dzieciom, by nie wpadały w chorobę sierocą. Razem z całym personelem szukaliśmy im rodzin przez media – mówi o piętnaściorgu dzieciach, które trafiły do rodzin. Dla dwóch chłopców rodziny zastępcze stworzyły dwie pielęgniarki. Kochających opiekunów znalazło także dwóch najciężej chorych chłopców – rodzonych braci, których przygarnęła jedna rodzina.

Pani Urszula do końca marca przebywa na urlopie rodzicielskim. – Chcę dla Huberta czegoś więcej: domu z mamą i tatą. Jestem z nim bardzo związana, ale uważam, że więcej może mu dać pełna rodzina. Widać, jak to dziecko bardzo potrzebuje obecności ojca. Jak żywo reaguje na obecność mężczyzny: kiedy ten weźmie go na ręce, posadzi na kolanach, widać szczęście na twarzy dziecka. Najlepiej byłoby, gdyby Hubert miał też rodzeństwo – marzy pani Urszula. Czy znajdą się ludzie o wielkim sercu, którzy przygarną Huberta?

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter