9 grudnia
czwartek
Wiesława Leokadii Joanny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dobrzechów: ogólnopolska inauguracja roku szkolnego

Ocena: 0
356

W powstałym dzięki środkom unijnym Centrum Kształcenia Praktycznego w Dobrzechowie odbyła się 4 września ogólnopolska inauguracja roku szkolnego. Na uroczystości obecna była premier Beata Szydło, minister edukacji narodowej Anna Zalewska oraz biskup rzeszowski Jan Wątroba.

fot. PAP/Darek Delmanowicz

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą na polowym ołtarzu obok Centrum Kształcenia Praktycznego w Dobrzechowie. Eucharystii przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba. W homilii bo Wątroba nawiązał do ewangelicznej sceny odnalezienia Pana Jezusa w świątyni. Kaznodzieja podkreślił, że Jezus potrafił słuchać innych, stawiać pytania i udzielać odpowiedzi. Postawa ta powinna być wzorem dla uczniów i nauczycieli.

Bp Wątroba przypomniał również postać bł. Natalii Tułasiewicz – nauczycielki pochodzącej z Rzeszowa, która angażowała się w tajne nauczanie podczas II wojny światowej. Zginęła w komorze gazowej w Ravensbrück w 1945 r.

Po Mszy św. zebrani wysłuchali przemówień prezes rady ministrów Beata Szydło i minister Anna Zalewska. – Ogłaszam rok szkolny 2017/18 „Rokiem niepodległej” – powiedziała Minister Edukacji oficjalnie inaugurując naukę we wszystkich szkołach w Polsce. Po wystąpieniach gości odbyło się pasowanie na ucznia dzieci rozpoczynających edukację w Szkole Podstawowej im. H. Kołłątaja w Dobrzechowie.

Podczas uroczystości władze wojewódzkie reprezentowali marszałek Władysław Ortyl, wojewoda Ewa Leniart oraz Podkarpacki Kurator Oświaty Małgorzata Rauch. Honory gospodarza uroczystości pełnił starosta strzyżowski Robert Godek.

Centrum Kształcenia Praktycznego w Dobrzechowie powstało w 2014 r. Kształci się tu 230 uczniów. Centrum zajmuje się praktycznym przygotowaniem do zawodu w specjalnościach mechanicznych. Oprócz młodzieży do zawodu przygotowuje także osoby dorosłe. Współpracuje m.in. z firmami działającymi w regionie. W tym roku szkolnym w CKP rozpoczyna działalność szkoła branżowa I stopnia.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 9 grudnia

Czwartek, II Tydzień Adwentu
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Juana Diego Cuauhtlatoatzin
Pan jest łagodny i bardzo łaskawy.
+ Czytania liturgiczne (rok  C, II): Mt 11, 11-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter