21 lipca
niedziela
Daniela, Diany, Wawrzynca
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dobry start

Ocena: 0
750

Wniosek o świadczenie z programu „Dobry Start” można teraz złożyć wyłącznie drogą elektroniczną – za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia. Świadczenia będą wypłacane wyłącznie na rachunki bankowe.

fot. pixabay.com

Od najbliższego roku szkolnego świadczenie w ramach programu „Dobry Start” (tzw. 300+) będzie przyznawał i wypłacał Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Rodzice, bez względu na dochody, mogą otrzymać jednorazowo 300 zł np. na zakup podręczników, zeszytów, sprzętów potrzebnych uczniom oraz pozostałego wyposażenia niezbędnego dzieciom uczącym się w szkołach podstawowych, liceach, szkołach policealnych oraz innych placówkach edukacyjnych. Limitem wiekowym jest ukończenie 20. roku życia lub 24 lat w przypadku osób z niepełnosprawnościami. Obecnie wsparcie otrzymuje ok. 4,5 mln polskich dzieci. W poprzednim roku w województwie mazowieckim złożono w tej sprawie prawie 475 tys. wniosków.

– Od tego roku wnioski o świadczenie można składać tylko drogą elektroniczną – za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia. Pracownicy ZUS będą pomagali zainteresowanym osobom w założeniu profilu na PUE i poprawnym wypełnieniu wniosku – podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

 

ZUS POMOŻE

Zapewne część osób składających wnioski może mieć trudności z dostępem do komputera lub też brakuje im umiejętności jego obsługi. Z tego powodu pracownicy ZUS będą pomagali zainteresowanym osobom w założeniu profilu na PUE i poprawnym wypełnieniu wniosku o świadczenie 300+. Urząd postara się, aby każdy, kto tego potrzebuje, otrzymał pomoc.

– Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Poczta Polska oraz Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego podpisali listy intencyjne, dzięki którym w wybranych placówkach Poczty oraz KRUS możliwe będzie uzyskanie pomocy w złożeniu wniosku o tzw. świadczenie 300+. Zainteresowanym pomagać będą pracownicy ZUS – informuje prezes ZUS.

Eksperci będą więc dostępni w placówkach ZUS, ale nie tylko. Dzięki podpisaniu porozumień o współpracy w wybranych placówkach pocztowych, KRUS, a także innych instytucjach będą dyżurować pracownicy ZUS. Założą oni wnioskującym rodzicom konta na PUE i pomogą w wypełnieniu wniosku. Urząd chce dotrzeć w ten sposób m.in. do miejsc, w których w najbliższej okolicy nie ma placówki ZUS.

Dyżury są organizowane na bieżąco, dlatego po najnowsze informacje warto zaglądać na stronę internetową www.zus.pl. Wystarczy, że na ekranie głównym w dziale „Dobry Start” klikniemy w link „Więcej o świadczeniu z programu Dobry Start”, a następnie „Dyżury Dobry Start”.

 

WNIOSEK PROSTY DO WYPEŁNIENIA

Wnioski można składać od 1 lipca do 30 listopada 2021 r. Jeśli będziesz składać wniosek za pośrednictwem portalu PUE ZUS, musisz mieć profil na tym portalu. Jeśli jeszcze go nie masz, trzeba go założyć. Profil na PUE ZUS można założyć samodzielnie przez internet lub z pomocą pracowników ZUS.

– Na PUE stworzony jest specjalny kreator wniosków przy „Dobrym Starcie”. To pozwoli uniknąć błędów podczas starania się o świadczenie. Jeśli wniosek będzie składany za pośrednictwem portalu PUE ZUS, system poprowadzi nas przez cały proces krok po kroku – wyjaśnia prof. Uścińska.

Informację o przyznaniu świadczenia znajdziesz w skrzynce odbiorczej na Twoim profilu na PUE ZUS. Będzie tak również wtedy, gdy złożyłeś wniosek przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia.

We wniosku, oprócz innych danych, trzeba podać: numer rachunku bankowego, na który chcesz dostać wypłatę świadczenia, adres mailowy oraz numer telefonu – czyli dane, które będą potrzebne do kontaktu w sprawie wniosku i ewentualnie do założenia Twojego profilu na portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

 

WYPŁATA TYLKO NA KONTO

Świadczenie będzie teraz wypłacane wyłącznie na rachunek płatniczy, np. w banku albo SKOK. Przelew bezgotówkowy to znacznie tańsza i bezpieczniejsza pod względem sanitarnym i kryminalnym forma płatności niż przekaz gotówkowy. Warto przypomnieć, że obecnie w Polsce każdy ma prawo do darmowego konta złotówkowego, jest to tzw. podstawowy rachunek płatniczy.

 

BĘDZIE TANIEJ

Przeniesienie zadania do ZUS wiąże się z automatyzacją obsługi wniosków w ramach jednej bazy danych i jednego systemu informatycznego, z wykorzystaniem weryfikacji danych z rejestrami publicznymi. Ten fakt, w powiązaniu z wymogiem złożenia elektronicznego wniosku oraz wypłaty świadczenia na konta bankowe, spowoduje, że zmniejszą się koszty obsługi programu – do 0,1 proc. kwoty przeznaczonej na wypłatę świadczeń 300+ (czyli 30 gr za jedno dziecko). Będzie to wielokrotna oszczędność względem poprzednich przepisów (10 zł za jedno dziecko). W latach 2021-2031 łączne szacowane koszty obsługi przez ZUS wyniosą ok. 15 mln zł, co oznacza oszczędności dla budżetu państwa na poziomie ok. 488 mln zł.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 21 lipca

XVI Niedziela zwykła
Moje owce słuchają mego głosu,
Ja znam je, a one idą za Mną.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 6, 30-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Stwórz się na nowo
Nowenna do św. Anny 17-25 lipca
+ Nowenna do św. Szarbela 19-27 lipcaNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter