25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dobroczynność bez kagańca VAT

Ocena: 0
4644
– Do tej pory pozyskiwaliśmy żywność głownie od producentów, ponieważ rozwiązania podatkowe były od dawna dla nich korzystne – mówi Marek Borowski. – Nowelizacja ustawy otworzyła przed nami zupełnie nowe możliwości. Podjęliśmy już współpracę m.in. z siecią handlową Tesco. Trwają obiecujące rozmowy z innymi sieciami handlowymi takimi jak Macro, Real, Auchan i Biedronka, które również są gotowe do współpracy. To prawdziwa rewolucja, która pozwoli nam znacznie ograniczyć marnowanie żywności w Polsce i, mam nadzieję, skuteczniej przeciwdziałać problemowi niedożywienia.

– Żywność odbieramy z Banku zawsze w poniedziałki – opowiada Waldemar Wasiewicz. – Trzeba się spieszyć, bo często są to produkty, które szybko się psują, takie jak owoce czy wędliny, i muszą w ciągu dwóch, trzech dni trafić na stoły naszych rodzin. Dlatego już w środę, po posortowaniu i przygotowaniu paczek, odbierają je od nas członkowie Stowarzyszenia.

Od 1 października każdy przedsiębiorca
– sprzedawca, hurtownik, restaurator, importer, producent czy rolnik
– może bez podatku VAT przekazać żywność najuboższym

– Gdyby nie ta żywość, nie mogłabym dzieci wykształcić, bo z pieniędzmi zawsze było u nas krucho – potwierdza Grażyna, mama ośmiorga dzieci, z których najstarsze są już na studiach doktoranckich. Za zaoszczędzone na jedzeniu pieniądze kupuje pociechom szkolne wyprawki i odzież.

Na jej stół, podobnie jak do innych rodzin, co tydzień trafiają produkty spożywcze wysokiej jakości, gdyż Banki Żywności dbają, aby każdy produkt był pełnowartościowy i przed upływem terminu przydatności do spożycia. Rodziny otrzymują kasze, ryż, wędliny, mięso, słodycze, pieczywo, cukier, mąkę, masło, jogurty, sery, dżemy i powidła, warzywa, owoce, a nawet półprodukty takie jak sosy czy przyprawy.

– Często są to produkty z najwyższej półki, najdroższe, bo z powodu kryzysu one w sklepach najgorzej schodzą i sklepy oddają je Bankom Żywności – cieszy się prezes Stowarzyszenia Rodzin
Wielodzietnych.


MISKA CIEPŁEJ ZUPY

Z pomocy Banków Żywności korzystają nie tylko rodziny wielodzietne. Federacja współpracuje z 3600 organizacjami pożytku publicznego, wśród których są jadłodajnie dla najuboższych, świetlice socjoterapeutyczne, noclegownie dla bezdomnych, organizacje pomagające chorym, niepełnosprawnym i uzależnionym, domy pomocy społecznej i domy samotnej matki. W samym tylko woj. mazowieckim z pomocy Federacji korzysta 110 organizacji pozarządowych i ok. 26 tys. osób.

– Wiele osób chorych, starszych i samotnych jest od tej pomocy całkowicie uzależnionych – przyznaje Magdalena Krajewska. – Gdyby nie miska zupy z jadłodajni, nie mieliby w ogóle szans na ciepły posiłek.

Funkcjonowanie Banków zależy nie tylko od darowanej żywności. Odebrane produkty trzeba odpowiednio przechowywać, dlatego Banki utrzymują mroźnię, chłodnię i magazyny, które muszą spełnić wszystkie wymagania sanepidu. Osobną kwestię stanowią transport, koszty paliwa i zatrudniania pracowników. Ważną gałęzią ich działalności są świąteczne zbiórki żywności w supermarketach i projekty edukacyjne.

– Nie moglibyśmy działać bez wolontariuszy – dodaje prezes Banku Żywności SOS w Warszawie. – Opieramy się na nich we wszystkich akcjach społecznych takich jak świąteczne zbiórki żywności, akcje edukacyjne czy sortowanie żywności w magazynie. Korzystamy też z usług wolontariuszy-prawników, informatyków czy specjalistów od zarządzania, gdyż nie możemy sobie pozwolić na zakup takich usług na wolnym rynku. Na stałe pomaga nam zespół 30 wolontariuszy i ok. 400 osób w czasie świątecznej zbiórki.

Dzięki Bankom Żywności tysiące osób mogą lepiej się odżywiać, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na zaspokojenie innych potrzeb. Warto jednak pamiętać, że pomagać mogą nie tylko Banki. I zanim kupimy za dużo lub wyrzucimy kolejny przeterminowany serek, trzeba rozejrzeć się dookoła. Bo może po sąsiedzku mieszka ktoś głodny i zamiast wyrzucać żywność, warto się z nim podzielić.

Iwona Świerżewska
fot. Banki Żywności
Idziemy nr 44 (425), 3 listopada 2013 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter