28 czerwca
wtorek
Leona, Ireneusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dni Dobrosąsiedztwa na granicy z Ukrainą

Ocena: 0
264

Spływy kajakowe, biegi, rajd rowerowy po obu stronach granicy polsko-ukraińskiej złożą się na program Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa, które rozpoczną się w czwartek w Zbereżu pod Włodawą (Lubelskie) i Adamczukach na Ukrainie.

fot. PAP/EPA/FELIPE TRUEBA

W czasie trwania Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa Zbereże-Adamczuki - od czwartku do niedzieli - uruchomione zostanie tymczasowe przejście graniczne po pontonowym moście przez Bug, przez które będzie możliwe przekraczanie granicy z Ukrainą pieszo lub na rowerze.

Dni Dobrosąsiedztwa – zainaugurowane jeszcze w 2004 r. - to cykl spotkań i imprez kulturalnych i sportowych z udziałem mieszkańców różnych przygranicznych miejscowości, gdzie na co dzień nie ma przejść granicznych. Mają służyć zbliżeniu lokalnych społeczności oddzielonych granicą, pokonywaniu barier dzielących Polaków i Ukraińców, rozwijaniu współpracy transgranicznej samorządów i mieszkańców terenów przygranicznych.

Jednym z celów organizacji tej imprezy jest też propagowanie miejscowości Zbereże i Adamczuki jako lokalizacji stałego drogowego przejścia granicznego. Tymczasowe przejście graniczne uruchamiane na Dni Dobrosąsiedztwa od kilku lat cieszy się dużą popularnością. Starosta włodawski Andrzej Romańczuk powiedział, że podczas ubiegłorocznej edycji imprezy, w ciągu pięciu dni na tym przejściu odprawiono ponad 43 tys. osób.

„Zabiegamy o utworzenie tutaj stałego przejścia granicznego, które mogłoby przyczynić się do ożywienia gospodarczego tego terenu a także do rozwoju turystyki, bo po obu stronach granicy są bardzo atrakcyjne miejsca do wypoczynku” – powiedział Romańczuk.

„Obecnie bezrobocie w powiecie włodawskim sięga 17 procent. Takie stałe przejście graniczne dawałoby szanse rozwoju, współpracy gospodarczej i zwiększyłoby ruch turystów” – dodał.

Planom budowy przejścia granicznego będzie poświęcona konferencja pod hasłem „Nasze Polesie - nasz Bug”, która odbędzie się w czwartek we Włodawie, a wezmą w niej udział m.in. samorządowcy z Polski i Ukrainy.

W programie Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa są też spływy kajakowe Bugiem na trasie Wola Uhruska – Zbereże i Zbereże – Wołczyny (ok. 25 km). Zaplanowano również rajd rowerowy na trasie Zbereże – Świtaź (Ukraina) – Zbereże.

W piątek w Bytyniu, w starorzeczu Bugu, odbędą się Spławikowe Zawody Wędkarskie. Wystartuje także VIII Transgraniczny Bieg Zbereże – Świtaź – Zbereże. Festiwal biegowy „Sunrise Svitaz” zaplanowano także w Świtaziu na Ukrainie.

W niedzielę w Woli Uhruskiej będzie Jarmark Nadbużański i festyn, podczas którego zaprezentują się polskie i ukraińskie zespoły artystyczne. Jarmark będzie też zorganizowany po stronie ukraińskiej - w Adamczukach.

Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa na granicy z Ukrainą organizowane są przez Starostwo Powiatowe we Włodawie, Urząd Rejonowy w Szacku (Ukraina), Urząd Gminy Wola Uhruska i Fundację Kultury Duchowej Pogranicza, przy współpracy m.in. z Nadbużańskim Oddziałem Straży Granicznej, Administracją Celną w Białej Podlaskiej, Batalionem Drogowo-Mostowym z Dęblina.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 czerwca

Wtorek, XIII Tydzień zwykły - wspomnienie św. Ireneusza, biskupa i męczennika
Prowadź mnie, Panie, w swej sprawiedliwości
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 8, 23-27
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzePOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter