28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dla świata bez przemocy

Ocena: 4.3
1915

Wszyscy możemy być rzemieślnikami pokoju – zaapelowali w Auschwitz-Birkenau młodzi ludzie z siedmiu krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Oni nie boją się trudnych pytań

fot. Sylwia Gawrysiak/Idziemy

Jak mówić o pokoju człowiekowi, który wybrał przemoc? Jak opowiadać o nim współczesnemu światu? W jaki sposób rozmawiać z tymi, którzy wobec obcych czują tylko nienawiść lub lęk? Odpowiedzi na te pytania poszukiwało ponad pięciuset młodych ludzi z Ukrainy, Rosji, Czech, Słowacji, Rumunii, Węgier i Polski. W Krakowie i Wieliczce w dniach 21-23 września odbyło się piąte już spotkanie z cyklu „Młodzi Europejczycy dla świata bez przemocy”. Organizatorem wydarzenia była Wspólnota Sant’Egidio.

 

Przebaczenie jest siłą

Pierwszego dnia kongresu młodzi wysłuchali świadectwa Rity Prigmore, ofiary nazistowskich eksperymentów medycznych. Przed wojną jej matka była popularną tancerką w teatrze w Würzburgu. Jak wszystkie kobiety z grupy etnicznej Sinti, chciano ją w 1942 r., na mocy obowiązującego wówczas prawa, wysterylizować. Zanim wykonano zabieg, zaszła jednak w ciążę. Zamiast sterylizacji zlecono zatem aborcję, która została wstrzymana tylko dlatego, że ciąża okazała się bliźniacza. Wkrótce po narodzinach Rita i Rolanda zostały odebrane matce przez gestapo. Odnalazła je po kilku tygodniach w klinice uniwersyteckiej. Obie z ranami głowy. Rolanda już nie żyła. Rita do dziś nosi bliznę w okolicach oka.

– Słuchając tej historii, nie mogłam powstrzymać łez. Od razu przypomniała mi się moja babcia, która też przeżyła wojnę, ukrywała się, była w getcie warszawskim. Nie chciała jednak o tym opowiadać. Podeszłam więc i podziękowałam pani Ricie za to, że ona odważyła się to zrobić – mówi Patrycja Kłonowska, 15-letnia gimnazjalistka z Chojny.

O sile przebaczenia uczestnikom kongresu mówiła Rita Prigmore, ofiara nazistowskich eksperymentów medycznych,
fot. Sylwia Gawrysiak/Idziemy

 

– Skąd biorę siłę, żeby o tym mówić? Odpowiedź jest prosta: wybaczyłam. Nie zapomnę tego nigdy, ale wybaczyłam – powiedziała do młodych Rita Prigmore. – Przebaczenie jest wielką siłą. Tylko ono tworzy przyszłość – podkreśliła.

– Jeśli pragniemy pokoju i postępu, to tylko poprzez miłość i miłosierdzie – powiedział kard. Stanisław Dziwisz, który spotkał się z uczestnikami kongresu na Campus Misericordiae. – Weźcie z tego miejsca iskrę miłosierdzia i ponieście ją do swoich krajów – apelował. W miejscu ubiegłorocznej wizyty papieża Franciszka posadzono dąb Wspólnoty Sant’Egidio.

 

Milczenie w Birkenau

Najważniejszym punktem trzydniowego kongresu był wyjazd do byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Dla wielu z jego uczestników była to pierwsza wizyta w miejscu zagłady. Podczas zwiedzania z przewodnikami poznali jego okrutną historię. Na trasie zwiedzania był dodatkowo blok 13, w którym znajduje się ekspozycja dotycząca zagłady Romów i Sinti. Młodzi pojechali następnie do Birkenau, gdzie przeszli w cichym marszu modlitwy pod Międzynarodowy Pomnik Ofiar Obozu, przy którym złożyli kwiaty i odczytali apel o pokój: „Tutaj, w Auschwitz, wyraźniej czujemy odpowiedzialność za to, aby być odważniejszymi, przezwyciężać nienawiść i buntować się wobec niesprawiedliwości i ubóstwa. (…) W tym miejscu rozpoczyna się marzenie o innym świecie, które chcemy przekazywać młodym naszych krajów. Dzisiaj wspólnie dokonujemy wyboru odrzucenia obojętności i jakiejkolwiek formy rasizmu. Pokój jest przyszłością”. Tekst przesłania grupy z poszczególnych miast zabrały ze sobą jako swoistą misję do wykonania.

W myśl słów z apelu, że „nic nie jest niemożliwe, jeśli zwracamy się do Boga w modlitwie”, drugi dzień kongresu zakończył się nabożeństwem w intencji pokoju.

 

Bracia z Rosji

– Wizyta w Auschwitz była dla mnie bardzo ważna. Przypomniała mi, że w moim kraju przecież też trwa wojna. W natłoku codziennych obowiązków tak łatwo o tym nie myśleć – mówi płynnie po słowacku Morees Gaggi, uchodźca z Iraku, który od dwóch lat mieszka w Bratysławie. Na Słowację dotarł dzięki pomocy jednej z organizacji charytatywnych. Właśnie zaczyna studia, chce zostać tłumaczem arabskiego. Jego bliscy mieszkają w Nitrze. – Wszyscy pracują – podkreśla. Morees należy do wspólnoty Sant’Egidio, wraz z którą pomaga bezdomnym. – Wspólnota to moja nowa rodzina – mówi.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka dziennikarstwa, etnologii i teologii. Od 2012 roku związana z tygodnikiem „Idziemy”. Należy do Wspólnoty Sant’Egidio.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter