17 kwietnia
sobota
Rudolfa, Roberta
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dębski Orzeł Pamięci

Ocena: 0
1165

W niedzielę 27 listopada abp Henryk Hoser SAC przewodniczył Mszy świętej, która była kulminacyjnym punktem uroczystości poświęcenia pomnika „Dębski Orzeł Pamięci” oraz zrekonstruowanych organów w kościele p.w. Piotra i Pawła w Dębem Wielkim.

fot. Jacek Kalinowski / Idziemy

Wydarzenia w Dębem Wielkim mające charakter patriotyczno-religijny zaingerowano od odegrania Hymnu narodowego i wciągnięciu flagi Rzeczypospolitej na maszt przy pomniku „Dębski Orzeł Pamięci”. Po odczytaniu aktu erekcyjnego odsłonięcia pomnika dokonał Krzysztof Kalinowski – wójt Gminy Dębe Wielkie i ks. prałat Sławomir Żarski – proboszcz parafii Piotra i Pawła wraz z dziećmi z parafii Dębe Wielkie. Aktu poświęcenia pomnika dokonał abp Henryk Hoser.

Budowę pomnika ufundowali parafianie Dębego Wielkiego dla upamiętnienia bohaterów, którzy walczyli i polegli pod Dębem Wielkim oraz mieszkańców, którzy żyli na tych ziemiach w 600-letniej historii gminy oraz dla upamiętnienia ważnych wydarzeń narodowych i kościelnych, które dokonały się w minionym i obecnym roku.

U podstawy pomnika znajduje się kamienna księga z wykutymi datami wydarzeń i rocznic. Są wśród nich trzy wielkie bitwy jakie przetoczyły się przez Dębe Wielkie, 110 rocznica rozpoczęcia budowy kościoła, 60-lecie Jasnogórskich Ślubów Narodu i tegoroczne Światowe Dni Młodzieży. Zwieńczeniem pomnika jest osadzona na cokole gałąź z której wzbija się do loty biały orzeł w koronie.

Po oficjalnych powitaniach ordynariusz warszawsko-praski dokonał aktu poświęcenia odremontowanych kościelnych organów, na których organista Marek Dołkowski odegrał Toccatę i Fugę d-moll Jana Sebastiana Bacha.

W homilii abp Hoser nawiązując do czasu Adwentu zaznaczył, że rozpoczynamy okres oczekiwania i tęsknoty, spojrzenia do przodu.

Abp Hoser apelował – odwołując się do nauki św. Pawła z drugiego czytania – o niemnożenie ciemności poprzez hulanki i pijatyki, rozpustę i wyuzdanie, kłótnie i zazdrość. Zaznaczył, że to nie była cecha tylko żyjących w czasach Imperium Rzymskiego, ale również ludzi XXI w.

– Dzisiaj celebrowaliśmy pamięć tych, którzy potrafili oddać swoje życie, złożyć je w ofierze dla obrony kraju, naszej ojczyzny – dodał kaznodzieja.

Abp Hoser przypominając o pierwszych wzmiankach o Dębem Wielkim pochodzących z 1416 roku podkreślił, że były to tereny królewskie, a więc zależały bezpośrednio od króla. – Musimy wiedzieć, że jesteśmy z ziemi królewskiej, co oznacza, że musimy troszczyć się o królestwo. By królestwo, jakim jest nasza ojczyzna, było przepojone wartościami Królestwa Niebieskiego – zaznaczył.

Na zakończenie abp Hoser podziękował parafianom za wysiłek i współpracę i za budowanie w zgodzie i solidarności wspólnych spraw.

Asystę honorową zapewniły Ochotnicze Straże Pożarne z Gminy Dębe Wielkie oraz Pluton Różańcowy Żołnierzy św. Piotra i Pawła w Dębem Wielkim.

Nabożeństwo uświetnił chór parafialny pod dyrekcją Zuzanny Gulewicz.

Po zakończeniu Mszy Świętej odbył się koncert organowy Agnieszki Rybak.

GALERIA

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 kwietnia

Sobota, II Tydzień Wielkanocny
Dzień Powszedni
Oczy Pana zwrócone na bogobojnych.
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 6, 16-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter