28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Czym oddycha Mazowsze?

Ocena: 0
1309

Tak wysokie stężenia zanieczyszczeń jak na Śląsku czy w Krakowie na Mazowszu nie występują, ale i ono ma się czym martwić.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego wydało właśnie ostrzeżenie w związku z wystąpieniem przekroczenia dopuszczalnych i docelowych poziomów niektórych substancji szkodliwych w powietrzu. Jest to bezpośredni efekt przedstawionego 6 maja raportu – rocznej oceny jakości powietrza w województwie mazowieckim za rok 2015.

Wojewódzki inspektor ochrony środowiska Adam Ludwikowski wyjaśnił, że badanie stanu powietrza zostało wykonane w czterech strefach: aglomeracji warszawskiej, miast Radomia i Płocka oraz pozostałej części województwa. Wynika z niego, że 40 proc. mieszkańców Mazowsza jest narażonych na zbyt dużą liczbę dni z przekroczeniem normy pyłów zawieszonych, a 2 proc. na ich zbyt wysokie stężenie średnioroczne. Do przekroczeń dochodzi od wielu lat – Ze względu na łagodniejsza zimę obszary przekroczeń były jednak mniejsze niż w latach ubiegłych – zaznaczył Adam Ludwikowski.

– W roku 2015 przekroczone zostały normy jakości powietrza dla pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5, benzo(a)pirenu i dwutlenku azotu na niektórych obszarach województwa mazowieckiego. Nie stwierdzono przekroczeń dla substancji niebezpiecznych, jak np. dwutlenek siarki czy dwutlenek węgla – podkreślił.

Głównym źródłem zanieczyszczeń jest na Mazowszu komunikacja samochodowa. W dużych miastach, szczególnie w stolicy, samochody odpowiadają za 80 proc zanieczyszczeń. W mniejszych miejscowościach dochodzi do tego ogrzewanie domów i mieszkań przez piece, w których palony jest węgiel, drewno, ale także i odpady.

– Ogłoszony „alert poziom II” nie oznacza, że w danym momencie lub najbliższym czasie należy się spodziewać wysokiego stężenia zanieczyszczeń. Jest to raczej sygnał dla samorządów i innych podmiotów, że konieczne jest eliminowanie przyczyn przekroczeń norm jakości powietrza – wyjaśnił Krzysztof Dąbrowski, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

Alert zaleca, aby zwłaszcza dzieci, osoby starsze, osoby z chorobami układu oddechowego, kobiety w ciąży czy osoby uprawiające sport były świadome możliwości wystąpienia w ciągu całego roku dni, w których należy ograniczyć wychodzenie na zewnątrz. Pogorszenie jakości powietrza wstępuje w okresie zimowym, ale możliwe jest także wczesną wiosną i późną jesienią oraz w upalne dni.

Samorządy prowadzą długofalowe działania – temu służy modernizacja systemu transportu publicznego czy oczyszczanie ulic na mokro w okresie wiosenno-letnim. Jednak także każdy z nas może działać, wybierając komunikację miejską, lepsze jakościowo paliwo do ogrzewania domów czy ograniczając użycie spalinowego sprzętu ogrodowego.

– Topografia Mazowsza jest o tyle lepsza, że nie ma kotlin czy terenów górskich, jest większa wentylacja terenu, więc i stężenie substancji zanieczyszczających jest mniejsze – uspokaja Krzysztof Dąbrowski, zapewniając, że tak wysokie stężenia jak na Śląsku czy w Krakowie tutaj nie występują.

Krzysztof Skotak, ekspert z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, przestrzega jednak przed skutkami zanieczyszczeń powietrza. – Najczęściej skutki zdrowotne powoduje zanieczyszczenie powietrza pyłem. Szczególnie niebezpieczny jest tzw. pył zawieszony, ponieważ dostaje się do krwioobiegu i powoduje różnorakie choroby, a nawet wcześniejsze zgony – wyjaśnia. Mimo pewnej poprawy jakości powietrza w ostatnich latach, jego zanieczyszczenie powoduje wciąż poważne kłopoty, szczególnie w miastach.

– Powstają nowe osiedla, sklepy, fabryki, ale musi to być rozwój zrównoważony, z zachowaniem elementów przestrzennych, jak powietrze, woda, tereny zielone – mówi wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera. Apeluje, aby zwracać uwagę na samochody, które kupujemy i użytkujemy – by spełniały normy emisji spalin. Wojewoda wskazał na konieczne zmiany w prawie, ale i w świadomości mieszkańców: żeby, mając na uwadze to, czym oddychamy, zwracali większą uwagę na to, czym opalamy domowe piece.

Wojewoda chce zwrócić uwagę na inwestycje drogowe – obwodnice, które wyprowadzają duży ruch samochodowy z miast i pozwalają poprawiać jakość powietrza w aglomeracjach. Takie działania powoli są podejmowane na terenie Warszawy i okolic.

Bieżące informacje dotyczące jakości powietrza są publikowane na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie.

Weronika Polkowska
fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Idziemy nr 20 (554), 15 maja 2016 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter