20 maja
poniedziałek
Bazylego, Bernardyna, Aleksandra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Czyja tęcza?

Ocena: 5
851

Co wspólnego ma flaga środowisk gejowsko-lesbijskich z biblijną tęczą? W sensie kolorystycznym sporo. Ale w symbolicznej wymowie jest jej diabolicznym zaprzeczeniem.

Fragment tryptyku Hansa Memlinga "Sąd Ostateczny"; fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Na pozostawanie obydwu symboli w „kulturowym konflikcie” zwrócił uwagę w minionym tygodniu Paweł Jędrzejewski z Forum Żydów Polskich. Jego wypowiedź na Twitterze jest cennym wsparciem dla katolików w Polsce, których uczucia religijne są ostatnio szargane przez wielu aktywistów LGBT, polityków, dziennikarzy i zawodowych prowokatorów.

 

Mechanizm prowokacji

Jako podejrzaną o rozklejanie wizerunków Matki Bożej Częstochowskiej, na których złota aureola została zastąpiona krążkiem w barwach LGBT, policja przesłuchała Elżbietę Podleśną. Tę samą, która współorganizowała napaść przed siedzibą TVP na Magdalenę Ogórek, urządzała prowokacje w katedrze warszawsko-praskiej i w wielu innych miejscach. Stała się zatem osobą publiczną, dlatego za wieloma politykami i mediami podaję jej nazwisko. Elżbieta Podleśna zatrudniona jest w jednym z warszawskich szpitali jako psychoterapeutka. Doskonale zatem wie, jak można drugiego człowieka poniżyć i upokorzyć. Z tej wiedzy, jak widzieliśmy z nagrania napaści na Magdalenę Ogórek, korzysta bezwzględnie. Także w przypadku profanacji wizerunku Matki Bożej, żeby bardziej katolików zabolało, obrazki Maryi i Dzieciątka z sześciobarwnymi krążkami wokół głów zostały naklejone między innymi na… przenośnych toaletach.

W obronę prowokatorki zaangażowały się nie tylko „Gazeta Wyborcza” oraz instytucje i osoby powiązane z George’em Sorosem, ale także media reprezentujące tzw. Kościół otwarty. Antykatolickiej prowokacji broni programowo skrajna lewica. To oczywiste. Ale nie widzi w niej nic złego także przebywający w tym czasie w Polsce przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, wywodzący się z partii mieniącej się chadecką. Dla usprawiedliwienia profanacji powołuje się na znany gdański obraz Hansa Memlinga, na którym Chrystus dopełniający sądu nad ludźmi w dniu ostatecznym przedstawiony jest jako zasiadający na tęczy. Takich przedstawień z tęczą jest zresztą w ikonografii chrześcijańskiej więcej. Przywołajmy choćby koronowany przed dwoma laty przez abp. Marka Jędraszewskiego obraz Matki Bożej Dobrej Rady w Krakowie-Prokocimiu.
 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 20 (709), 19 maja 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 2 czerwca 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Redaktor naczelny tygodnika "Idziemy"
henryk.zielinski@idziemy.com.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 maja

"  Paraklet, Duch Święty, którego Ojciec pośle w moim imieniu, On was wszystkiego nauczy. "

Dziś w Kościele: poniedziałek V tygodnia Wielkanocy
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Bernardyna ze Sieny, prezbitera
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Dz 14,5-18; Ps 115,1-2.3-4.15-16; J 14,21-26
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -