17 sierpnia
środa
Zanny, Mirona, Jacka
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Czy zabraknie katechetów?

Ocena: 0
640

W ciągu trzydziestu lat, odkąd religia wróciła do szkół, zmieniła się sytuacja nauczycieli, a wśród nich katechetów. Jak dzisiaj wygląda edukacja religijna?

fot. Agnieszka M. Domańska

Zaczął się rok szkolny. Wreszcie..., jak dodaliby niektórzy. Uczniowie i nauczyciele powoli przyzwyczajają się do nowej rzeczywistości. W szkołach panują nowe zasady, z którymi pewnie nieprędko przyjdzie nam się rozstać. Na razie nauczyciele mogą odetchnąć z ulgą i wrócić do normalnej pracy, choć w związku z epidemią wciąż pozostaje wiele znaków zapytania. W niektórych szkołach dużą niewiadomą była również organizacja lekcji religii w tym roku szkolnym.

 


WSZYSTKIE RĘCE NA POKŁAD

Dla wielu diecezji lipiec i sierpień wiązały się przede wszystkim z intensywnym poszukiwaniem osób, które podjęłyby się pracy w charakterze nauczyciela religii. Jest kilka powodów takiego stanu rzeczy. Po pierwsze, znaczna część katechetów niebawem osiągnie wiek emerytalny. Z takim problemem borykają się obydwie warszawskie diecezje. – Lekcje religii wchodziły do szkół trzydzieści lat temu. Wtedy zatrudniono bardzo dużo osób w jednym czasie, więc dzisiaj mamy około 60% katechetów powyżej 50. roku życia. Z każdym rokiem będą odchodzić na emeryturę, a braki kadrowe będą coraz bardziej widoczne – zaznacza ks. Łukasz Przybylski, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Archidiecezji Warszawskiej.

W innych diecezjach, np. w diecezji łomżyńskiej, tego typu trudności jeszcze nie są odczuwalne, ale niektóre już niedługo się z nimi zetkną, co podkreśla ks. dr Marcin Idzikowski, odpowiedzialny za sprawy katechetyczne w diecezji włocławskiej. – Na tę chwilę jeszcze nie mamy takiego problemu, ale w perspektywie najbliższych pięciu lat może nas dotknąć bardzo realnie – wyjaśnia ks. Idzikowski.

Drugą odpowiedzią na pytanie o przyczyny braku katechetów jest... ogólne zniechęcenie do podejmowania pracy pedagogicznej w naszym społeczeństwie. – W szkołach po prostu brakuje nauczycieli i nie dotyczy to tylko nauczycieli religii – podkreśla ks. Piotr Pierzchała, dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej Diecezji Warszawsko-Praskiej. Dużą rolę odgrywają tutaj kwestie wynagrodzeń, które otrzymują nauczyciele, szczególnie ci na początku swojej ścieżki zawodowej. Niełatwo jest utrzymać się z pensji nauczycielskiej, aszczególnie, gdy trzeba utrzymać również kilkuosobową rodzinę.

 


TYLKO CZY AŻ… LEKCJA RELIGII?

Przestrzeń szkoły, zaraz po rodzinie i parafii, jest jednym z trzech najważniejszych środowisk katechetycznych. Statystyki, które prowadzi Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego, pokazują, że na lekcje religii w roku szkolnym 2018/2019 uczęszczało 88% uczniów. Ten wynik powinien cieszyć, ale rzeczywistość jest o wiele bardziej złożona i nie zawsze satysfakcjonująca. O ile w niektórych szkołach religia cieszy się takim samym szacunkiem jak inne przedmioty, o tyle zdarzają się szkoły, gdzie katecheza jest postrzegana jako przedmiot mniej atrakcyjny niż np. język angielski, który później przyda się w pracy.

– Z jednej strony, kiedy wizytuję lekcje religii w poszczególnych szkołach i spotykam się z dyrektorami, słyszę w rozmowach, że religia to ważny przedmiot, który kształtuje postawy moralne uczniów. Z drugiej, zdarza się, że ktoś chce potraktować religię jako przedmiot drugiej kategorii. Nieraz przyczyniają się do tego samorządy, które ze względu na oszczędności łączą klasy w ramach niektórych przedmiotów. Wtedy religia staje się dodatkiem do wychowania fizycznego, plastyki, czy muzyki – wskazuje ks. Piotr Pierzchała. 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 sierpnia

Środa, XX Tydzień zwykły – wspomnienie św. Jacka, prezbitera
Żywe jest słowo Boże i skuteczne,
zdolne osądzić pragnienia i myśli serca.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 20, 1-16a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter