25 września
piątek
Aurelii, Wladyslawa, Kleofasa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Czuwajcie! Harcerze i skauci świętowali Dzień Myśli Braterskiej

Ocena: 0
199

Biskup Polowy Józef Guzdek, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Harcerzy przewodniczył w kaplicy Pałacu Prezydenckiego Mszy Świętej w intencji harcerzy i skautów z okazji obchodzonego 22 lutego Dnia Myśli Braterskiej.

fot. PAP/Radek Pietruszka

Przed błogosławieństwem ks. prałat Zbigniew Kras, kapelan prezydenta RP został uhonorowany medalem „W służbie Bogu i Ojczyźnie”. Po Mszy Świętej harcerze i skauci udali się na spotkanie z prezydentem RP Andrzejem Dudą, który jest Protektorem Polskich Harcerzy. Dzień Myśli Braterskiej obchodzony jest w dniu urodzin zarówno sir Roberta Baden Powella, jak i jego żony Olave, twórców skautingu.

Przed Eucharystią na ołtarzu umieszczone zostały relikwie bł. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego, patrona polskich harcerzy, przekazane w 2016 r. do kaplicy Pałacu Prezydenckiego. Przybyłych na Mszę Świętą powitał ks. prałat Zbigniew Kras. Liturgię Słowa przygotowali harcerze i skauci.

W homilii bp Guzdek podkreślał, że Jezus poprzez przypowieści „przynaglał do myślenia” i starał się „mobilizować, a nawet prowokować” słuchaczy do odnalezienia ukrytego przesłania. – Wybitny Nauczyciel wiedział, że u początku naszych słów i podejmowanych czynów jest myśl. To w głowie każdego człowieka i w jego sercu rodzi się projekt życia – powiedział. Dodał, że zarówno dobre, jak i złe słowa i czyny mają swój początek w myśli.

Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Harcerzy zaznaczył, że kolejna rocznica urodzin Roberta Baden-Powella jest okazją do wdzięczności twórcom skautingu za „niezwykle trafną myśl o wychowaniu, za którą poszły setki tysięcy dzieci i młodzieży”. 

Na koniec bp Guzdek życzył harcerzom i skautom „odwagi w myśleniu”. – Życzę wam, aby myśl poprzedzała każde wasze słowo i każdy wasz czyn. Nie pozwólcie uśpić rozumu – zaapelował. Dodał, że „jeżeli działamy rozumnie, jesteśmy blisko królestwa Bożego”. 

W imieniu zebranych za sprawowaną Eucharystię podziękował ks. hm. Wojciech Jurkowski, naczelny kapelan ZHP. 

Przed błogosławieństwem medalem „W służbie Bogu i Ojczyźnie” uhonorowany został ks. prał Zbigniew Kras. Medal ten został ustanowiony z okazji jubileuszu setnej rocznicy powołania Biskupstwa Polowego w Polsce. 

Po Mszy Świętej harcerze i skauci udali się na spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą, które rozpoczęło się od zapalenia watry na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. – To watra przyjaźni i braterstwa harcerzy na całym świecie, naszych rodaków i wszystkich innych związanych z nami myślą braterską. Powierzam wam straż nad tą watrą. Czuwajcie, by płonęła! – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Następnie w Sali Kolumnowej odbyła się uroczystość uhonorowania Medalami Stulecia Odzyskania Niepodległości 22 harcerzy i działaczy ruchu harcerskiego, objętego honorowym protektoratem Prezydenta RP. – Polscy harcerze wiele zrobili dla odzyskania niepodległości. Polscy harcerze ginęli, żeby tę niepodległość utrzymać, a potem ginęli, by tę niepodległość odzyskać – przypomniał Andrzej Duda. 

Przedstawiciele harcerzy i skautów zaprezentowali przed prezydentem swoje organizacje oraz motywy, jakimi kierowali się, wstępując do harcerstwa. Uroczystość zakończyło zawiązanie kręgu harcerskiego na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego.

Dzień Myśli Braterskiej to święto przyjaźni obchodzone 22 lutego każdego roku przez harcerzy i skautów na całym świecie. Data jest nieprzypadkowa – 22 lutego urodził się założyciel skautingu, sir Robert Baden-Powell (1857) oraz jego żona Olave Baden-Powell (1889). Idea ustanowienia tego dnia zrodziła się na 4. Międzynarodowej Konferencji Skautek i Przewodniczek w 1926 roku w Stanach Zjednoczonych. Początkowo było to święto dziewcząt, jednak z czasem również skauci dołączyli do jego obchodów.

Podstawowym celem Dnia Myśli Braterskiej jest uświadomienie skautom na całym świecie łączącego ich braterstwa i wspólnoty celów i wartości, którymi mają się kierować w życiu. W ten dzień harcerze składają sobie życzenia – myślą, przesłaną kartką, organizują różne gry terenowe lub spotykają się przy ognisku na gawędach. Dla niektórych środowisk harcerskich jest także okazją do zbiórki pieniędzy, często na cel charytatywny.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 września

Piątek, XXV Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Błogosławiony Pan, Opoka moja.
On mocą i warownią moją.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Koh 3,1-11; Ps 144,1b.2abc.3-4; Łk 9,18-22
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter