15 sierpnia
poniedziałek
Napoleona, Stelii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Człowiek na sprzedaż

Ocena: 0
1254

 

W 2018 r. prokuratura wszczęła 79 dochodzeń w sprawach przekazanych jej przez policję i straż graniczną. Większość dotyczyła przestępstw handlu ludźmi w celu wykorzystania seksualnego. 43 proc. skazanych handlarzy ludźmi odbyło karę pozbawienia wolności krótszą niż rok. Wyroki pozbawienia wolności do lat dwóch wydano w odniesieniu do 60 proc. skazanych, dwóch sprawców skazano na jeden rok, dwunastu – na karę pozbawienia wolności od roku do dwóch lat, ośmiu – na dwa lata, trzech handlarzy ludźmi ukarano grzywną, nakazem prac społecznych i obniżeniem wynagrodzenia. Wyroki w zawieszeniu zasądzono w odniesieniu do 36 proc. sprawców handlu ludźmi. W przypadku siedemnastu handlarzy ludźmi zasądzono grzywnę, z czego jedenaście kar finansowych zostało zawieszonych.

 


TROSKA PAPIEŻA

Kościół katolicki zawsze zabiegał o zlikwidowanie handlu ludźmi. W XII w. powstał zakon trynitarzy, który zajmował się wykupywaniem niewolników z rąk muzułmańskich podczas wypraw krzyżowych. Szacuje się, że Zakon Świętej Trójcy od Wykupu Niewolników ocalił ok. 900 tys. osób.

Dziś nikt nie upomina się o pokrzywdzonych handlem ludźmi tak głośno jak Ojciec Święty Franciszek. Kilka tygodni po wyborze na papieża zlecił Papieskiej Akademii Nauk badanie tego procederu w powiązaniu z handlem ludzkimi narządami. Watykan stał się swego rodzaju think tankiem i centrum strategii w walce z handlem ludźmi. Podjął współpracę z innymi religiami, organizacjami pozarządowymi i władzami państwowymi. W grudniu 2014 r. przedstawiciele światowych religii podpisali z papieżem Franciszkiem deklarację przeciwko handlowi ludźmi i współczesnemu niewolnictwu. Zakłada ona angażowanie różnych środowisk w praktyczne działania, by wykorzenić handel ludźmi, który określono „zbrodnią przeciwko ludzkości”. W kwietniu 2014 r. w Watykanie powstała Grupa Świętej Marty. Biskupi, eksperci organizacji pozarządowych i przedstawiciele międzynarodowych organów bezpieczeństwa i policji z ponad trzydziestu krajów spotykają się regularnie i rozmawiają na temat walki z handlem ludźmi.

Nie udało się jednak według założeń do 2020 r. zlikwidować handlu ludźmi, za procederem stoją silne gangi i wpływowe grupy, a dzieje się to przy całkowitym milczeniu mediów.

Papież Franciszek nie ustaje w działaniach, by zwrócić uwagę chrześcijan na problem, i wzywa do modlitwy, w 2015 r. ustanowił Międzynarodowy Dzień Modlitwy i Refleksji na temat Walki z Handlem Ludźmi. Jest on obchodzony 8 lutego, we wspomnienie Sudanki św. Józefiny Bakhity, która jako dziewięciolatka została porwana przez arabskich handlarzy niewolników.

Ojciec Święty spotyka się z ofiarami handlu ludźmi, które zostały uwolnione z piekła cierpienia. Jedną z nich była Meksykanka Karla Jacinto, uprowadzona w wieku dwunastu lat, przetrzymywana przez cztery lata jako niewolnica seksualna, gwałcona nawet trzydzieści razy dziennie. Stolica Apostolska ściśle współpracuje z międzynarodową siecią zakonną „Talitha Kum”, która przeciwstawia się współczesnemu niewolnictwu w 70 państwach na 6 kontynentach.

W Polsce w takim celu powstała Sieć Bakhita, powołana przy Konferencji Przełożonych Wyższych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych z inicjatywy sióstr zakonnych z różnych zgromadzeń. Zrzesza wiele osób działających na rzecz ratowania ofiar. W pierwsze piątki miesiąca o godz. 3 w nocy osoby związane z siecią modlą się za ofiary handlu ludźmi. S. Anna Maria Bałchan ze Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej od ponad 20 lat zajmuje się pomocą kobietom uwikłanym w prostytucję. Założyła do tego celu Stowarzyszenie Po MOC dla Kobiet i Dzieci im. Marii Niepokalanej.

Ojciec Święty Franciszek w adhortacji apostolskiej „Evangelii Gaudium”, pisząc o handlu ludźmi, zostawia nam głęboką refleksję: „Zawsze bolała mnie sytuacja tych, którzy są ofiarami różnych form handlu ludźmi. Chciałbym, żeby usłyszano wołanie Boga, pytającego nas wszystkich: «Gdzie jest twój brat?» (Rdz 4, 9). Gdzie jest twój brat niewolnik? Gdzie jest ten, którego codziennie zabijasz w małej nielegalnej fabryce, w sieci prostytucji, w dzieciach zatrudnianych do żebrania, w człowieku, który musi pracować w ukryciu, bo jego sytuacja jest prawnie nieuregulowana? Nie udawajmy, że nic nie wiemy. Istnieje wiele form udziału w przestępstwie. Pytanie skierowane jest do wszystkich! W naszych miastach zagnieździło się to mafijne i wynaturzone przestępstwo, i wielu ma ręce umaczane we krwi z powodu wygodnego i milczącego współudziału w tym procederze”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 sierpnia

Poniedziałek, XX Tydzień zwykły – uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Córa królewska wchodzi pełna chwały, *
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 1, 39-56
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzePOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter