29 października
czwartek
Euzebii, Wioletty, Felicjana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Czas dziecka

Ocena: 0
891

Różne okoliczności mogą sprawić, że przeżycie Bożego Narodzenia będzie głębsze. Dla mnie, niezmiennie od lat, jest to obecność małych dzieci, których spontaniczność, szczera radość i gorliwa maluczka wiara rozbijają w puch całą rutynę i przygotowań, i samego świętowania.

Cudu odmiany potrafi dokonać nawet jeden mały człowiek. Cóż dopiero, gdy między naszą choinką, szopką a stołem krąży troje kolędników. Chwilami mam wrażenie, że ich pomysły, uśmiechy i skrzydlate słowa fruwają za mną jak zastępy anielskie śpiewające: Gloria in exelcis Deo!.

Tym razem dla naszej rodziny okres adwentowy i świąteczny zbiega się z dobiegającym końca czasem oczekiwania na kolejne dziecko. Jako mama przy nadziei staję się mimowolnie żywym znakiem. W takiej sytuacji nawet dodatkowe nakrycie na stole nabiera nowego znaczenia. Chyba bliżej niż zwykle ocieramy się o Tajemnicę. Właśnie dzięki temu małemu komuś, kto wkrótce stanie się człowiekiem wśród nas.

Moje przedszkolaki także zdają się czuć pismo nosem. Wyglądają nowego dzieciątka jak pierwszej gwiazdki. – Och, kiedyż się już wreszcie urodzi! – niecierpliwie opukuje maminy brzuch średni z najmłodszą siostrą u boku. Pierworodny mu wtóruje: – Tak, tak, mógłby już tu być. Po czym dodaje z właściwym sobie filozoficznym dystansem: – Dzidziuś bardzo by się nam przydał do kochania. I na zakończenie wypala jeszcze z grubej rury: – W końcu cóż mogą wiedzieć ludzie bez dzieci.

I tak oto zostaję podprowadzona za rączkę przez mojego pastuszka i mędrca w jednej osobie do jeszcze jednej zakrytej dotychczas dla mnie prawdy nocy wigilijnej: że jest to czas wyjątkowy, dany co roku, kiedy każdy – młody czy stary, samotny, otoczony rodziną czy daremnie wyglądający pociechy i narodzenia – może doczekać się Dziecka. To właśnie Jego potrzebujemy, by więcej rozumieć i mocniej kochać.

***
Felietony publikowane w cyklu "Obrazki na Boże Narodzenie" znajdziesz pod hashtagiem "Obrazki na Boże Narodzenie" i na stronie głównej w sekcji "Rodzina i życie".

Obrazki rodzinne na Boże Narodzenie

Dziecięce święta

Święte wieczory

Od Mikołaja

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Redaktorka i felietonistka "Idziemy". Autorka książek "Cudownie być mamą" i "Pierwsza Biblia mojego dziecka". Wraz z mężem wieloletnia animatorka Spotkań Małżeńskich. Mama dwóch córek i czterech synów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 października

Czwartek, XXX Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Bądźcie mocni w Panu – siłą Jego potęgi. Przyobleczcie pełną zbroję Bożą.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ef 6,10-20; Ps 144,1b-2.9-10; Łk 13,31-35
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter