19 września
czwartek
Januarego, Konstancji, Teodora
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Czapka, buty i rozsądek

Ocena: 0
568

Nieraz ściągaliśmy z Babiej Góry turystów w krótkich spodenkach, bo zaskoczyły ich grad i burza - mówi Jerzy Siodłak, naczelnik Grupy Beskidzkiej GOPR, w rozmowie z Moniką Odrobińską.

fot. PAP/Grzegorz Momot

Jakie błędy najczęściej popełniamy, idąc w góry?

Nazwałbym to grzechem lenistwa i zaniechania. Jest grupa wytrawnych turystów, którzy wyprawy drobiazgowo planują i się do nich przygotowują – i im rzadko przytrafia się coś złego. Większość osób jednak wyprawę w góry traktuje jak spacer do parku. Największym grzechem są nieodpowiednie obuwie i ubiór, poza tym ludzie nie sprawdzają pogody, nie znają do końca celu wyprawy, czasu jej trwania, warunków, jakie po drodze panują, włączając w to ich zmienność.

Nie dostosowują trasy do swoich możliwości kondycyjnych i zdrowotnych – a niektóre schorzenia intensyfikują się wraz ze wzrostem wysokości. Zwłaszcza cierpiący na choroby układu krążenia powinni wiedzieć, że nie służy im szybka zmiana wysokości, jaką pokonują kolejką górską. Coraz więcej mamy też przypadków górskich rowerzystów – niedostatecznie przygotowanych do takich aktywności pod względem ubioru, sprzętu i swoich możliwości, co się kończy urazami.

Jak należy się więc przygotować do górskiej wyprawy?

Trzeba czytać przewodniki i mapy – wiedzieć, czy nasza trasa będzie wiodła stokiem, grzbietem czy halą, gdzie znajdują się schroniska, szałasy, leśniczówki, w których można się schronić. Zabrać ze sobą naładowany telefon, najlepiej wyposażony w aplikację wysyłającą alarm do służb ratowniczych z naszą lokalizacją. Dobrze jest mieć nawigację, ale i mapę papierową. A przed wyjściem – zostawić „na dole” informację, gdzie się wybieramy i o której planujemy wrócić i zadzwonić do schroniska na szczycie góry, na którą się wybieramy, z pytaniem o pogodę i stan szlaku.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 35 (724), 1 września 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 16 września 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 września

"Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię"

Dziś w Kościele: czwartek, XXIV tydzień zwykły
+ wspomnienie: św. Januarego
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 1 Tm 4,12-16, Ps 111, Łk 7,36-50
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Jeszcze przez kilka dni zapraszamy do oglądania filmów prezentowanych w ramach Lata z SalveNet - wspólnego projektu SalveNet i portalu idziemy.pl.

ZAPOWIADAMYNajczęściej czytane artykuły

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -