5 grudnia
sobota
Sabiny, Krystyny, Edyty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ćwiczyć rozum

Ocena: 0
1347

Wiara wzrasta, gdy szukamy odpowiedzi na mądre pytania.

fot. Billy Hathorn / wikipedia.com / CC BY-SA 3.0 / Link

Chyba wszyscy znamy uzdolnionych ludzi, którzy zachowują się bezrozumnie. Są to osoby, które, będąc w szkole, przy niewielkim wysiłku uzyskiwały dobre oceny, a na testach inteligencji osiągały wysokie wyniki. Niestety, genialność nie zapewniła im dobrego współdziałania z innymi, nie pomogła w prawidłowej analizie rzeczywistości, a w ostateczności – nie doprowadziła do podejmowania mądrych wyborów.

Pedagodzy zwracają uwagę, że zdolność do krytycznego myślenia jest jednym z najlepszych predyktorów (prognostyków) udanego życia. Twierdzą, że ci, którzy słabo rozwijają samodzielne myślenie, mimo że są inteligentni, okazują się w praktyce o wiele bardziej skłonni do nadmiernego picia alkoholu, nieodpowiedzialnych wydatków lub głupiego rujnowania własnego małżeństwa.

Zdolność analizy argumentów czy testowania różnych hipotez przy podejmowaniu decyzji można ćwiczyć. Jeśli aspirujemy do posiadania własnego zdania na tematy dyskutowane w opinii publicznej, musimy nauczyć się dostrzegać, w nas samych i w innych, powierzchowne lub tendencyjne wyjaśnienia, jednostronność, przesadę, uproszczenia lub redukcjonizm. Wśród wrogów zdolności prawidłowego rozumowania są tak zwane „narracje dające satysfakcję”. Usuwają one niemiłe niespójności tych, którzy mają takie samo zdanie jak my. Jednocześnie karykaturalnie przedstawiają przeciwne stanowisko, aby je wyśmiewać i łatwo obalać.

Warto nie uciekać od debaty i refleksji, by kontrastować własne poglądy z przeciwstawnymi lub przynajmniej odmiennymi. Trzeba też pamiętać, że istnieją algorytmy, które śledzą nasze ruchy w sieci i segregują dla nas informacje o punkcie widzenia podobnym do naszego. Aby wydostać się ze światopoglądowej bańki i uniknąć związanej z nią społecznej krótkowzroczności, warto regularnie powracać do kluczowych zasad.

Wiara nie wyłącza rozumowania. Ona wzrasta w poszukiwaniu odpowiedzi na mądre pytania. Wspólnym źródłem tych pytań jest potrzeba sensu, którą każdy człowiek mocno odczuwa w swoim sercu. Pierwsi uczniowie Jezusa musieli szukać argumentów, aby uzasadnić swoją postawę. Pisał o tym św. Piotr: „Bądźcie zawsze gotowi do obrony wobec każdego, kto domaga się od was uzasadnienia tej nadziei, która w was jest” (1P 3,15). I dodawał: „z łagodnością i bojaźnią [Bożą] zachowujcie czyste sumienie, ażeby ci, którzy oczerniają wasze dobre postępowanie w Chrystusie, doznali zawstydzenia właśnie przez to, co wam oszczerczo zarzucają (1P 3,16).

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest duchownym Prałatury Opus Dei w Warszawie

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 5 grudnia

Sobota, I Tydzień Adwentu
+ Dzień Powszedni
Pan jest naszym sędzią, Pan naszym prawodawcą,
Pan naszym królem, on nas zbawi.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Iz 30,19-21. 23-26; Ps 147A,1-6; Mt 9,35 – 10, 1. 5-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter