3 grudnia
piątek
Franciszka, Ksawerego, Kasjana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Coraz więcej ofiar wśród dzieci. Jemen w stanie wojny i kryzysu humanitarnego

Ocena: 0
276

Co najmniej 22 dzieci i cztery kobiety to ofiary śmiertelne ataku z powietrza sił koalicji arabskiej pod wodzą Arabii Saudyjskiej w zachodnim Jemenie - poinformował w piątek zastępca sekretarza generalnego ONZ. ds. pomocy humanitarnej Marc Lowcock.

fot. PAP/EPA/HOUTHI MOVEMENT / HANDOUT

Do ataku doszło w czwartek w regionie Al-Duraihimi, 20 km na południe od miasta Al-Hudajda w zachodnim Jemenie, kiedy cywile uciekali ze strefy ogarniętej walkami. Al-Hudajda znajduje się w rękach szyickich rebeliantów z ruchu Huti.

Czworo innych dzieci zostało zabitych w czwartek w innych nalotach w tym samym regionie.

- To już drugi raz w ciągu dwóch tygodni dochodzi do sytuacji, że w nalocie przeprowadzonym przez Arabię Saudyjską ginie kilkudziesięciu cywilów - podkreślił Lowcock w oświadczeniu.

Agencja prasowa WAM ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, które są filarem arabskiej koalicji, poinformowała, że to Huti wystrzelili rakietę "balistyczną wyprodukowaną w Iranie" przeciwko cywilom, zabijając jedno dziecko i raniąc kilkadziesiąt innych, w tym troje ciężko.

Od dwóch tygodni w regionie Al-Duraihimi toczą się walki między rebeliantami a siłami prorządowymi sformowanymi przez siły emirackie.

9 sierpnia 51 osób, w tym 40 dzieci, zginęło na północy Jemenu w ataku przypisywanym siłom koalicji; rannych zostało 79 osób, w tym 56 dzieci - poinformował Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża. Koalicja wszczęła w tej sprawie dochodzenie.

Arabska koalicja pod wodzą Rijadu, która walczy z rebeliantami Huti pod hasłem przywrócenia do władzy prezydenta Abd ar-Raba Mansura al-Hadiego, jest oskarżana o dokonywanie wielu ataków przeciwko cywilom w Jemenie. Przyznaje się do przeprowadzenia pewnych ataków, ale systematycznie oskarża Hutich o używanie cywilów jako żywych tarcz. Hadiemu podlega tylko południowa część kraju; Huti kontrolują stolicę kraju Sanę oraz rozległe terytoria na północy i zachodzie kraju.

W opublikowanym w piątek komunikacie organizacja Human Rights Watch (HRW) oceniła, że śledztwa koalicji w sprawie tego rodzaju ataków "nie są wiarygodne". "Od ponad dwóch lat koalicja utrzymuje, że prowadzi wiarygodne dochodzenie w sprawie ataków lotniczych, ale śledczy jedynie ukrywają zbrodnie wojenne" - powiedziała dyrektor HRW ds. Bliskiego Wschodu Sarah Leah Whitson.

Jemen pogrążony jest w chaosie od 2011 roku, gdy społeczna rewolta położyła kres wieloletnim dyktatorskim rządom prezydenta Alego Abd Allaha Salaha. Konflikt nasilił się, gdy w marcu 2015 roku interwencję w Jemenie rozpoczęła Arabia Saudyjska.

Międzynarodowa koalicja (Bahrajn, Bangladesz, Egipt, Jordania, Katar, Kuwejt, Maroko, Senegal, Sudan i Zjednoczone Emiraty Arabskie) od trzech lat walczy w Jemenie z rebeliantami Huti, wspieranymi przez Iran.

Według ONZ wojna w Jemenie pochłonęła od 2015 r. prawie 10 tys. ofiar i wywołała "największy kryzys humanitarny na świecie".

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 grudnia

Sobota, I Tydzień Adwentu
Dzień Powszedni/ wsp. św. Jana Damasceńskiego, prezbitera i doktora Kościoła/wsp. św. Barbary, dziewicy i męczennicy
Szczęśliwi wszyscy, co ufają Panu
+ Czytania liturgiczne (rok  C, II): Mt 9,5-10,1.5a.-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter