25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

COMECE: nie istnieje "prawo do aborcji"

Ocena: 5
998

Parlament Europejski przygotowuje się do dyskusji nad drugą rezolucją w sprawie wyroku Sądu Najwyższego USA obalającego obowiązujące od 1973 r. orzeczenie w sprawie Roe kontra Wade. Postanowieniem SN stwierdza się, że prawo federalne nie może nakazywać stanom gwarantowania usług aborcyjnych. Biskupi Komisji Konferencji Biskupów Unii Europejskiej (COMECE) podkreślają, że aborcja jako zabicie nienarodzonego człowieka nie może być uznawana za przysługujące komukolwiek prawo.

Fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

Parlament Unii Europejskiej ma w tym tygodniu powtórzyć swój apel o dostęp do bezpiecznej aborcji oraz potępić „cofanie się USA w zakresie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego kobiet oraz ich praw”.

Podczas spotkania z Robertą Metsolą, przewodniczącą Parlamentu Europejskiego, przewodniczący COMECE kard. Jean-Claud Hollerich potwierdził obawy Kościoła katolickiego dotyczące sposobu, w jaki kwestia aborcji jest traktowana na poziomie UE. Powtórzył, że próba postrzegania aborcji jako prawa podstawowego

nie tylko jest sprzeczna z poszanowaniem godności każdej istoty ludzkiej, która jest jednym z filarów UE, ale także poważnie zagrozi prawu do wolności religii, myśli i sumienia oraz możliwości wykonywania sprzeciwu sumienia.

W niedawnym oświadczeniu biskupi zaznaczyli, że sama dyskusja nad tą kwestią jest „niedopuszczalną ingerencją w demokratyczne decyzje jurysdykcyjne suwerennego państwa”, a rezolucja jest dyskredytacją europejskich instytucji. Sekretarz generalny COMECE podkreślił, że

każda próba wprowadzenia rzekomego prawa do aborcji do Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej byłaby prawem pozbawionym etycznych podstaw i przeznaczonym do bycia przyczyną wiecznego konfliktu wśród obywateli UE.

Biskupi europejscy z niepokojem odnotowali również, że w Europie rozważa się „negację podstawowego prawa do sprzeciwu sumienia, które jest emanacją wolności sumienia”, oraz osłabienie, a nawet zanegowanie prawa instytucji zdrowotnych do odmowy świadczenia pewnych usług, w tym aborcji.

Komisja zaznacza jednocześnie, że zawsze należy oferować pomoc kobietom w trudnej sytuacji z powodu komplikacji z ciążą.

Kobiety w niebezpieczeństwie nie powinny być pozostawione same sobie, podobnie jak nie można ignorować prawa do życia nienarodzonego dziecka. Obie muszą otrzymać wszelką niezbędną pomoc i wsparcie

– napisano w oświadczeniu.

Pierwsza rezolucja PE w sprawie wyroku Sądu Najwyższego USA została wystosowana 9 czerwca.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter