22 maja
niedziela
Heleny, Wieslawy, Ryty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

COMECE apeluje o pomoc dla Libanu

Ocena: 0
304

Komisja Konferencji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) apeluje do Unii Europejskiej o wsparcie dla narodu libańskiego, który zmaga się z kryzysem politycznym i gospodarczym. Zdaniem biskupów Libanowi grozi upadek. Kraj od wielu miesięcy jest sparaliżowany, kluczowe stanowiska w państwie pozostają nieobsadzone, ponieważ politycy nie są w stanie osiągnąć porozumienia w sprawie utworzenia nowego rządu.

Na libańskie ulice wychodzą liczne demonstracje przeciwko patowej sytuacji politycznej. W wyniku kryzysu, wartość libańskiej waluty dramatycznie spadła, a sytuację społeczną i gospodarczą pogarsza pandemia koronawirusa. Jeszcze przez długie lata odczuwalne będą też dramatyczne konsekwencje eksplozji z sierpnia 2020 r. w porcie w Bejrucie, w wyniku której zginęło ok. 200 osób, a 7 tys. zostało rannych.

Apel COMECE pojawia się po tym, jak libański Kościół wyraził swoje obawy w liście wysłanym do biskupów Unii Europejskiej. W komunikacie skierowanym do kard. Jean-Claude'a Hollericha, przewodniczącego Komisji Episkopatów, Zgromadzenie Patriarchów i Biskupów Katolickich w Libanie (Apecl) wyraziło „zaniepokojenie zagrożeniami, jakie niesie ze sobą obecny kryzys polityczny, społeczny, zdrowotny i gospodarczy, który dotyka naród libański”.

Zdaniem Kościoła w Bejrucie, „powaga sytuacji zagraża tożsamości kraju, opartej na pluralizmie i braterstwie, co czyni go naturalnym miejscem dialogu między różnymi wspólnotami religijnymi i kulturowymi”. Z tego powodu biskupi wzywają społeczność międzynarodową, w tym Unię Europejską, do wsparcia narodu libańskiego w walce z kryzysem gospodarczym oraz o zachowanie tożsamości Libanu.

W swoim liście patriarchowie i biskupi tego kraju podkreślają również „potrzebę wspierania obecności chrześcijan w regionie poprzez instytucje Kościoła, które są i zawsze pozostaną w służbie wszystkich obywateli, bez względu na różnice religijne, i nadal będą niestrudzenie pracować dla wspólnego dobra”.

Episkopat przypomina, że „wobec braku skutecznej polityki i inicjatyw publicznych, niezbędne działania humanitarne dla ludności świadczy Kościół i organizacje religijne (takie jak Caritas Liban i L'Œuvre d'Orient)”. Ks. Manuel Barrios Prieto, Sekretarz Generalny COMECE, zauważa, że „kryzys społeczno-ekonomiczny, spotęgowany pandemią Covid-19, stanowi poważne zagrożenie dla wielu z tych przedsięwzięć” „Dlatego też – dodaje – zachęcamy UE do poszukiwania kreatywnych sposobów zaangażowania i partnerstwa z lokalnymi Kościołami oraz podmiotami religijnymi”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 22 maja

VI Niedziela Wielkanocna
Jeśli Mnie kto miłuje,
będzie zachowywał moją naukę

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 14,23-29
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Odchodzi i pozostaje (komentarz "Idziemy")

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter