25 czerwca
wtorek
Lucji, Wilhelma, Doroty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Co w kraju?

Ocena: 0
160

Zapraszamy na najnowsze informacje z kraju! 

Fot. Pixabay - CC0

Zatrzymani zakonnicy. O dalszą modlitwę w intencji dwóch misjonarzy oblatów zatrzymanych przez władze białoruskie oraz wiernych, którzy zostali pozbawieni opieki duszpasterskiej, proszą ich współbracia zakonni. „Obaj oblaci są obywatelami Białorusi. W związku z powyższym prosimy dziennikarzy i agencje prasowe o roztropność w przekazywaniu informacji na ich temat” – pisze w komunikacie o. Paweł Gomulak OMI, rzecznik Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Dodał, że polska Prowincja deklaruje wszelką potrzebną pomoc w rozwiązaniu tej sytuacji.

Przysięga od nowa. W każdą ostatnią niedzielę miesiąca o godz. 17 w jasnogórskiej bazylice odprawiana jest Msza św. dla małżeństw i całych rodzin w ich w intencji. Po niej odbywa się specjalne nabożeństwo z odnowieniem przysięgi małżeńskiej. Jak wyjaśnia o. Zbigniew Ptak, inicjator nabożeństw, jest to jeden ze sposobów wzmacniania polskich rodzin. To nowa inicjatywa na Jasnej Górze. 

Ks. Rapacz na ołtarzach. 15 czerwca w Bazylice Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach odbędzie się beatyfikacja Czcigodnego Sługi Bożego ks. Michała Rapacza, zamordowanego przez komunistów na początku ich rządów w powojennej Polsce. Dotyczący go wyrok zapadł najprawdopodobniej w kwietniu 1946 roku – ostrzegany o zagrożeniu życia ks. Michał miał mówić: „Choćbym miał trupem paść, nie zaprzestanę tej Ewangelii głosić i nie wyrzeknę się własnego krzyża”.

Prace trwają. „Sprawa oskarżanego o molestowanie seksualne ks. Adriana G. jest prowadzona z należytą starannością i stosownie do wytycznych Stolicy Apostolskiej” – oświadczyła archidiecezja gdańska. Wcześniej media pisały o zaniedbaniach arcybiskupa gdańskiego Tadeusza Wojdy. Według rzecznika „sformułowane w artykule niektóre tezy oraz pytania skierowane do Metropolity Gdańskiego sugerują pewną wiedzę Autora tekstu na temat sprawy”. Zdaniem rzecznika „tekst, który powstał, zniekształca obraz całego procesu kanonicznego i wyrządza szkodę wszystkim jego uczestnikom, w tym pokrzywdzonym”.

Ku aborcji na życzenie. W sejmowej komisji nadzwyczajnej ds. prawa aborcyjnego trwają intensywne prace, których pierwszych efektów można się spodziewać w przeciągu tygodni. Jak donosi Centrum Życia i Rodziny, w pierwszej kolejności dotyczyć one będą tzw. projektu ratunkowego wobec osób, które udzielają pomocnictwa w aborcji. Jak przekonuje fundacja, zwieńczeniem walki o „prawa kobiet” ma być wprowadzenie aborcji na życzenie do 12. tygodnia ciąży, a w przypadku wykrycia wad płodu – bez ograniczeń czasowych.

Zasłużona krewna Ulmów. W uzupełnionym katalogu osób inwigilowanych przez organy represji PRL znalazł się wpis dotyczący krewnej Józefa i Wiktorii Ulmów – Heleny Ulmy. W latach 80 XX w. zaangażowała się ona w działalność Solidarności Walczącej, a w jej mieszkaniu znajdował się punkt kontaktowy dla ukrywających się opozycjonistów. W marcu 1983 r. Wydział V KWMO w Rzeszowie objął ją działaniami operacyjnymi w ramach Sprawy Operacyjnego Rozpracowania krypt. „Pięść”, a następnie przerejestrował ją w 1986 roku do rozpracowania krypt. „Ośmiornica”. Zmarła 27 października 2020 roku.

Mniej kanałów. Likwidator Telewizji Polskiej Daniel Gorgosz powiadomił KRRiT o likwidacji siedmiu z 39 kanałów (najwięcej w UE), których wyniki oglądalności nie są zadowalające: Kultura 2, Historia 2, ABC2, Kobieta, Alfa. Kanały Historia, Nauka, Dokument stworzą jeden program – TVP Wiedza. W projekcie z corocznym budżetem ujęto natomiast TVP 4K – stację sportowo-filmowo-rozrywkową.

Zadłużona gastronomia. Zaległe zobowiązania branży gastronomicznej przekroczyły w marcu ponad 1 mld zł. Blisko 7 proc. firm ma problemy ze spłatą bieżących zobowiązań, kredytów i zaległości wobec dostawców. Średnio na jeden podmiot przypada ponad 91 tys. zł długów – wynika raportu BIG InfoMonitor.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na UW, dziennikarka, autorka książek o tematyce rodzinnej i historycznej


monika.odrobinska@idziemy.com.pl

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 czerwca

Wtorek, XII Tydzień zwykły
Dzień powszedni
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 7, 6. 12-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter