21 maja
poniedziałek
Wiktora, Kryspina, Tymoteusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Co ślubują harcerze?

Ocena: 0
314

Po ostatnim zjeździe ZHP podniosło się larum, bo z prawa harcerskiego znikło zobowiązanie do abstynencji, a z roty przysięgi próbowano wycofać odwołanie do Boga.

fot. arch. ZHP

Związek Harcerstwa Polskiego jest tak liczny, jak polskie siły zbrojne – zrzesza 100 tys. osób. Zapis o abstynencji funkcjonował od 1918 r., ale według wielu obecnych i byłych harcerzy był zapisem martwym. O konieczności jego zmiany przekonywało podnoszenie tej kwestii na każdym zjeździe. Na ostatnim – 39. – zapis: „Harcerz jest czysty w myśli, w mowie i uczynkach; nie pali tytoniu i nie pije napojów alkoholowych” zmieniono na: „Harcerz pracuje nad sobą, jest czysty w myśli, mowie i uczynkach; jest wolny od nałogów”.

– Świat zmienia się coraz szybciej i ZHP reaguje na te zmiany, odpowiada na współczesne wyzwania – tłumaczy harcmistrzyni Martyna Kowacka z biura prasowego ZHP. – W świecie jest wiele zagrożeń czyhających na młodego człowieka. Równie dużym problemem jak spożywanie alkoholu czy palenie tytoniu są inne choroby cywilizacyjne, takie jak chociażby uzależnienie od komputera czy od internetu. Zmieniając brzmienie 10. punktu Prawa Harcerskiego, chcieliśmy dać naszej kadrze instruktorskiej jeszcze lepszą możliwość oddziaływania na młodych ludzi. Nowa formuła 10. punktu umożliwi również pełniejsze rozumienie go przez młodzież.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 21 (607), 21 maja 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 31 maja 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.Najczęściej czytane artykuły

SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły