11 kwietnia
niedziela
Filipa, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Co różni Polaków od Rosjan

Ocena: 0
184

Podobni – bo nasze języki są zbliżone – Polacy i Rosjanie różnią się w sposób dość zasadniczy. Ten temat podjęli autorzy esejów zgromadzonych w książce „Polska – Rosja. Poszukiwania nowej tożsamości. Podobieństwa i różnice”, wydanej przez Wydział „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego.

We wstępie prof. Adam Daniel Rotfeld wskazuje zwłaszcza na dwa eseje. Prof. Jurij Piwowarow uważa, że społeczeństwo rosyjskie jest bardziej naznaczone „sowietyzmem” niż „rosyjskością”. Stawia tezę, że „panowanie bolszewizmu trwa”. I to zasadnicza różnica między Rosjanami i Polakami; w Polsce PRL trwał o wiele krócej niż Związek Radziecki, a poza tym PRL był inny niż ZSRR. Tymczasem, według prof. Edmunda Wnuka-Lipińskiego, w odzyskiwaniu tożsamości obywatelskiej pomogła nam „Solidarność”, której w Rosji jednak nie było.

Dla czytelników najbardziej interesujące będzie zapewne spojrzenie na Rosjan i Rosję oraz właśnie porównania. Polska ze swym przywiązaniem do religii katolickiej i Rosja prawosławna, Polska przywiązana do indywidualizmu i Rosja kolektywna, a wreszcie Polska odrodzona jako państwo narodowe, a Rosja wciąż imperialna. Jeśli chcemy lepiej zrozumieć i siebie, i Rosjan – trzeba to przeczytać.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 11 kwietnia

Druga Niedziela Wielkanocna - Miłosierdzia Bożego
«Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam».
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 20, 19-31
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Dar zmartwychwstałego Jezusa (komentarz tygodnika Idziemy)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter