12 czerwca
środa
Janiny, Onufrego, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Co nowego w kraju?

Ocena: 5
123

Ciekawe informacje z całego kraju – zapraszamy! 

Fot. Pixabay - CC0

Prawo do urodzenia. „(…) uznając prawo każdego człowieka do urodzenia i życia, bez względu na wiek, płeć, rasę czy stan zdrowia, zdecydowanie sprzeciwiamy się legalizacji prenatalnego ludobójstwa w naszej Ojczyźnie w jakiejkolwiek formie. Dlatego apelujemy do wszystkich Posłanek i Posłów RP (…) o odrzucenie wszystkich procedowanych projektów, których celem jest legalizacja aborcji, bez względu na proponowany zakres i ograniczenia, różnie formułowane w poszczególnych projektach” – to stanowisko Koalicji Dla Życia i Rodziny w sprawie projektów ustaw legalizujących aborcję.

Urzędy bez krzyży. – To próba zaprowadzenia „urawniłowki” w pluralistycznym społeczeństwie – tak zarządzenie prezydenta Warszawy w sprawie symboli religijnych w stołecznych urzędach komentuje dla KAI kard. Kazimierz Nycz. Z kolei kard. Grzegorz Ryś stwierdza: – Neutralność, która domaga się tego, żeby każdy „wyzerował” się ze swoich przekonań i poglądów, nie buduje wspólnoty międzyludzkiej.

Odznaczeni. „Za wybitne zasługi w działalności na rzecz kreowania pozytywnego wizerunku Polski w świecie” prezydent Andrzej Duda odznaczył Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP katolickiego pisarza, teologa i działacza społecznego George`a Weigela. Z kolei „za wybitne zasługi w popularyzowaniu polskiej kultury i tradycji oraz za działalność duszpasterską wśród środowisk polonijnych w Niemczech” Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP prezydent odznaczył ks. Juliana Marecika. 

Nowi kapłani. – Proszę, abyśmy nie przestawali żyć otrzymanym od Boga powołaniem, nie zniechęcali się w głoszeniu Chrystusa i pełnieniu misji pasterskiej w powierzonych nam wspólnotach – powiedział w katedrze rzeszowskiej bp Jan Wątroba podczas święceń kapłańskich trzech diakonów z tamtejszej diecezji rzeszowskiej: Łukasza Cyrnka, Dawida Piróga i Janusza Szczęcha.

Pomoc Polakom w Brazylii. Prawie 150 ofiar śmiertelnych i setki tysięcy ludzi pozbawionych dachu nad głową to dotychczasowy bilans powodzi w południowej Brazylii. Kataklizm dotknął głównie mieszkańców stanu Rio Grande do Sul, jednego ze skupisk brazylijskiej Polonii. Zbiórkę KUL na rzecz poszkodowanych wspierać można wpłatami na konto 23 1240 5497 1111 0011 0311 8537 z dopiskiem „Pomoc dla Brazylii”.

Imiona dla akademików. Imiona dla Domów Studenckich KUL zaproponują studenci w ramach ogłaszanego konkursu. Jury oceni oryginalność pomysłu, kreatywność, a także związek nazw z katolickim charakterem uczelni. 

Kto obroni? 73 proc. mężczyzn uważa, że w razie ewentualnego konfliktu zbrojnego należy wprowadzić zakaz wyjazdu z Polski dla mężczyzn w wieku poborowym – wynika z sondażu IBRiS dla Radia ZET. Odmiennego zdania są kobiety – 55 proc. jest przeciwna takiemu rozwiązaniu.

Zimna cyberwojna. – Polska znajduje się w stanie zimnej cyberwojny, to właśnie z Rosji i Białorusi nasz kraj jest atakowany w przestrzeni cyfrowej – powiedział minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Drogie prawo autorskie. Półtora miesiąca minęło od przesłania przez organizacje twórców, dziennikarzy i wydawców apelu do premiera o zmiany w rządowym projekcie ustawy implementującej dyrektywy UE o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Ich zdaniem proponowane przepisy ograniczają możliwość negocjacji wynagrodzenia dla twórców za ich treści, jednocześnie wzmacniając pozycję największych międzynarodowych firm technologicznych. Od 2021 r., gdy minął termin wdrożenia unijnej dyrektywy, Polska płaci karę 13,7 tys. euro dziennie. 

Telewizyjne roszady. Liderem oglądalności wśród kanałów informacyjnych w kwietniu było TVN24. Z miejsca ósmego na drugie awansowała Telewizja Republika, podium uzupełnia Polsat News. Na czwartą pozycję z drugiej spadło TVP Info (straciło 2/3 widzów). Bardzo wysokim wzrostem pochwalić się może Telewizja wPolsce.pl (ósme miejsce w zestawieniu).

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 12 czerwca

Środa, X Tydzień zwykły
Naucz mnie, Boże, chodzić Twoimi ścieżkami,
prowadź mnie w prawdzie według swych pouczeń.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 17-19
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Antoniego z Padwy 4-12 VI
Nowenna do św. Brata Alberta 8-16 VINajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter