25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Co nowego w kraju?

Ocena: 4.9
338

Przedstawiamy kilka ciekawych informacji z kraju. 

Fot. Pixabay - CC0

Modlitwa za katechezę. „Każdy polski obywatel jako chrześcijanin ma prawo, aby zgodnie z dotychczasowym porządkiem prawnym lekcje religii były organizowane w szkole. Niestety, nieprzychylny klimat, jaki tworzą politycy wokół katechezy szkolnej, budzi wiele kontrowersji i obaw, a zwłaszcza u katechetów świeckich, którzy są w pełni wykwalifikowanymi i przygotowanymi do pracy nauczycielami” – pisze w liście pasterskim biskup kielecki Jan Piotrowski, podkreślając ewangelizacyjny charakter katechezy, która sprzyja integralnemu rozwojowi człowieka. Hierarcha prosi o modlitwę w intencji poczucia bezpieczeństwa rodziców i dzieci w kwestii lekcji religii w szkole.

Konkurs o konfraterniach. Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC zaprasza dzieci i młodzież do udziału w konkursie „Bractwa religijne oczyma młodego człowieka”. Do wygrania karty do Empiku o wartości od 50 do 200 zł. Termin przesłania prac mija 15 lutego. Konkurs organizowany jest w ramach projektu „Konfraternie – element polskiej tradycji regionalnej i narodowej: dokumentacja, animacja i integracja”.

Miasto opuszczonych dzieci. Ponad 72 tys. dzieci w Polsce jest pozbawionych opieki rodziców – to tyle, ile wynosi populacja średniej wielkości miasta. Miasta, którego mali mieszkańcy codziennie dźwigają ciężar „dorosłych” obowiązków. SOS Wioski Dziecięce w odpowiedzi na ten rosnący problem ruszyły z kampanią „Miasto dzieci”, której celem jest zachęcenie Polaków do przekazania 1,5 proc. podatku na rzecz porzuconych i osieroconych dzieci. 

Czyje obozy? W ramach obchodów Międzynarodowego Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu członkowie Komisji Europejskiej wspominali konkretne ofiary Zagłady w różnych miejscach Europy. Na hasło „Auchswitz Camp, Poland” (ang. Obóz Auschwitz, Polska, analogiczne do np. „Jasenovac Camp, Croatia”) zareagowali w Polsce: szef MSZ Radosław Sikorski, szef BBN Jacek Siewiera, marszałek Sejmu Szymon Hołownia oraz były wiceszef MSZ, poseł PiS Arkadiusz Mularczyk. Podkreślili, że obóz powstał pod niemiecką okupacją z myślą o osadzaniu w nim Polaków. 

Widmo odry. W związku z możliwym wzrostem liczby przypadków odry Główny Inspektorat Sanitarny zaapelował do rodziców i opiekunów o uzupełnienie zaległych szczepień przeciwko odrze u dzieci.

Regulacja sztucznej inteligencji. – Sztuczna inteligencja coraz bardziej nas otacza i musimy mieć przepisy, które będą ją regulować, dadzą poczucie bezpieczeństwa w zarządzaniu wszystkimi procesami sztucznej inteligencji – powiedział dla „Rzeczpospolitej” wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Planeta Tatry. Na wiosnę planowane jest otwarcie centrum edukacji Tatrzańskiego Parku Narodowego pod nazwą Tatrzańskie Archiwum Planety Ziemia. Cały obiekt znajduje się pod ziemią w Kirach, u wylotu Doliny Kościeliskiej. Na wystawie będzie można zobaczyć m.in. model dinozaura, którego szczątki odnaleziono w Tatrach.

Dziennikarz o sobie. W redakcjach „Gazety Wyborczej” (Agora) pojawiły się wytyczne dotyczące tekstów wrażliwych i potencjalnie szkodliwych dla tytułu. Autorzy dokumentu odradzają pośpiech i pisanie tekstów autotematycznych. „Jeśli już decydujemy się na tekst »Autor o samym sobie«, to jego redagowaniem musi zająć się osoba spoza działu autora, która nie ma z nim przyjacielskich relacji i może chłodno spojrzeć na artykuł” – czytamy w dokumencie, do którego dotarł portal Wirtualnemedia.pl. Procedura to pokłosie afery wokół niedawno opublikowanego tekstu Marcina Kąckiego.

Bez „Pohulanek”. Telewizja Polska wstrzymała prace nad programem „Pohulanki”, w którym prezentowane miały być szlagiery z przedwojennych kabaretów, filmów i radia. Show był szykowany do emisji wiosną tego roku, ale nowe władze TVP z niego zrezygnowały – dowiedział się nieoficjalnie portal Wirtualnemedia.pl.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter